Strona główna 0_Slider Wyższe ceny prądu i gazu uderzą w budżet miasta. Na rachunki potrzeba...

Wyższe ceny prądu i gazu uderzą w budżet miasta. Na rachunki potrzeba o pół miliona złotych więcej

0

Świdniccy urzędnicy szukają możliwości ograniczenia wydatków związanych z zużyciem energii elektrycznej w budynkach mieszczących miejską administrację. W planach jest między innymi wykonanie audytu energetycznego, a także modernizacja instalacji w gmachu Urzędu Miejskiego oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Równocześnie konieczne okazało się przeznaczenie dodatkowych środków na pokrycie rachunków.

O problemie wyższych niż przewidywano rachunków mówiła już na początku marca prezydent Świdnicy. – Ostatnio doszło do pewnej zawieruchy na linii miasto i jego jednostki a publiczne spółki energetyczne. Dostaliśmy rachunki, które nie uwzględniały kwot rządowych obiecanych nam przez premiera. Na szczęście udało się skutecznie złożyć reklamację od tych rachunków. Faktury które do nas wpłynęły spowodowałyby, że prezes [Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego] odstawiłby na bok autobusy elektryczne, bo korzystanie z nich stałoby się zupełnie nieekonomiczne, a my w Urzędzie chyba byśmy wprowadzili pracę zdalną, bo rachunek za energię elektryczną, jaki do nas dotarł za styczeń 2023 wynosił 57 tys. złotych – informowała Beata Moskal-Słaniewska.

Przywoływała zarazem, że „normalna” faktura dla dwóch budynków Urzędu Miejskiego wynosiła 10 tys. złotych. – W Rynku 39/40 faktury za normalnych czasów wynosiły po 1 tys. złotych, a faktura za styczeń 2023 roku wyniosła 12 tys. złotych – wyliczała Moskal-Słaniewska. – Reklamację napisaliśmy od razu i została ona załatwiona pozytywnie, ale sam fakt, że ktoś w sposób kompletnie nieodpowiedzialny wysyła takie faktury do jednostek, świadczy o tym, jak funkcjonują spółki energetyczne i gdzie mają zdanie premiera tego kraju – wskazywała prezydent.

Podwyżka opłat za media w budynkach mieszczących miejską administrację nie będzie więc aż tak drastyczna, jednak i tak konieczne okazało się przeznaczenie dodatkowych środków na pokrycie rachunków. Podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej przyjęte mają zostać zmiany w budżecie miasta, które zakładają zwiększenie wydatków na „zakup energii elektrycznej i cieplnej oraz paliwa gazowego dla budynku Urzędu Miejskiego, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw, Centrum Wpierania Organizacji Pozarządowych oraz budynku Wydziału Transportu i Biura Strefy Płatnego Parkowania w Świdnicy” o kwotę 500 tys. złotych. Dodatkowe 20 tys. złotych ma z kolei pokryć wyższe koszty zużycia energii elektrycznej i utrzymania wieży ratuszowej.

Oprócz tego w projekcie budżetowych zmian przewidziano przeznaczenie 50 tys. złotych na montaż instalacji kompensującej moc bierną pojemnościową w budynkach Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego, a także zarezerwowanie 9 tys. złotych na zakup ekspertyzy dotyczącej wykonania audytu energetycznego. Decyzje w sprawie zmian w budżecie zostaną podjęte w piątek, 31 marca.

/mn/

Poprzedni artykułPięćdziesiąte urodziny na piłkarskim boisku [FOTO]
Następny artykuł3,6 tony śmieci ze Świdnicy. Waldemar Woźniak sprząta, ale nie tylko on [FOTO]