Strona główna 0_Slider Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych? Prezydent wskazuje planowane lokalizacje, radny proponuje...

Nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych? Prezydent wskazuje planowane lokalizacje, radny proponuje kolejną

0

Mieszkańcy oraz samorządowcy regularnie zwracają uwagę na występujący niedostatek miejsc parkingowych na terenie Świdnicy. Nie brak przy tym podpowiedzi dotyczących lokalizacji nowych parkingów, które mogłyby ułatwić życie zmotoryzowanym świdniczanom. Ostatnio z nową propozycją dotyczącą Osiedla Młodych wystąpił do władz miasta jeden ze świdnickich radnych. Prezydent nie mówi „nie”, ale zaznacza, że w pierwszej kolejności realizacji muszą doczekać się te parkingi, dla których gotowa jest dokumentacja projektowa.

Kolejny raz zwracam uwagę na ciągle rosnący deficyt miejsc parkingowych na Osiedlu Młodych i zwracam się z interpelacją o wykonanie na terenie za „grzybem” dodatkowych prowizorycznych miejsc parkingowych, które umożliwią tam wjazd bez pokonywania wysokich krawężników. Można w tym miejscu niewielkim nakładem urządzić miejsca parkingowe w technologi — demontaż lub obniżenie krawężników oraz wysypanie terenu grysem tak jak sąsiadujący parking wzdłuż płotu stacji energetycznej przy ulicy Prądzyńskiego. Można w ten sposób uzyskać kilkanaście miejsc parkingowych w nieporównywalnie niższej cenie, a jednocześnie rozwiązując jeden z największych problemów na Osiedlu. Wnioskuję o realizację tego oszczędnego przedsięwzięcia, które nawiąże do sąsiadującego już parkingu w trudnym budżetowo roku 2023 – stwierdził radny Krzysztof Grudziński.

Zaproponowana lokalizacja przy ulicy Prądzyńskiego (mat. K. Grudziński, na podstawie Google Maps)

Wskazana przez niego okolica była w ostatnich latach kilkukrotnie przedmiotem „parkingowych” rozważań. W 2021 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy, odpowiadając na zapytanie radnego Józefa Cygana, proponowała budowę nowego parkingu na terenie położonym między wieżą ciśnień a ogródkami działkowymi. W roku 2018 z podobnym wnioskiem występował do miasta radny Grudziński. W odpowiedzi zadeklarowano, że pomysł utworzenia w tej lokalizacji nowych miejsc parkingowych będzie rozważany.

Czy najnowsza propozycja miałaby szansę na realizację? W udzielonej radnemu odpowiedzi prezydent Świdnicy zwraca uwagę, że sytuacja związana z dostępnością miejsc postojowych była już poruszana wielokrotnie. – Brak miejsc do parkowania jest tu zauważalny, dlatego też mamy plany na budowę parkingów przy ul. Karola Marcinkowskiego i obok budynku Ludwika Waryńskiego 51-53. Widzę możliwość realizacji nowych miejsc do parkowania na obszarze przez Pana wskazanym, lecz w pierwszej kolejności będą realizowane te parkingi, dla których mamy ważne pozwolenie na budowę – wskazuje Beata Moskal-Słaniewska.

Zaproponowana lokalizacja miejsc parkingowych przy ulicy Prądzyńskiego (fot. K. Grudziński)

Należy zaznaczyć, że zgodnie z prawem budowa nowych miejsc do parkowania obwarowana jest uzyskaniem pozwolenia na budowę, to z kolei wiąże się z opracowaniem dokumentacji technicznej. Podsumowując, w chwili obecnej skupiać się będziemy na realizacji parkingów na podstawie przygotowanych dokumentacji. Projektować nowe parkingi będziemy dopiero wtedy, gdy uda się zakończyć inwestycje realizowane na podstawie opracowań które posiadamy – konkluduje prezydent.

Według informacji przekazywanych ostatnio przez wiceprezydenta Krystiana Wereckiego, świdnicki magistrat dysponuje gotowymi dokumentacjami na budowę parkingów przy uliach: Marcinkowskiego, Waryńskiego, Słowackiego, Korczaka, Paderewskiego, Okrężnej oraz Klonowej. Władze Świdnicy już wcześniej zaznaczały jednak, że realizacja parkingowych planów będzie uzależniona od dostępnych środków w budżecie miasta. Z uwagi na inwestycyjne oszczędności w tym roku przewidziano wykonanie tylko jednego „parkingowego” zadania. Dotyczy ono budowy 8-10 miejsc dla samochodów na posesji Przedszkola Miejskiego nr 3 przy ulicy Okrężnej. Poszukiwania wykonawcy rozpoczęto przed dwoma tygodniami, zaś koszt robót szacowany jest na 210 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJak skorzystać z dotacji na wymianę pieca? Będzie spotkanie informacyjne dla zainteresowanych
Następny artykułWorek medali… Nasi fighterzy nie zawiedli [FOTO]