Strona główna 0_Slider Miasto remontuje dwa pustostany za prawie 350 tysięcy złotych. Kto w nich...

Miasto remontuje dwa pustostany za prawie 350 tysięcy złotych. Kto w nich zamieszka?

0

345 114,87 zł – tyle dokładnie będzie kosztowało wyremontowanie dwóch małych mieszkań w budynku przy ul. 1 Maja 3 w Świdnicy. Niewielka kamienica od 3 lat ma wyremontowaną ze środków europejskich elewację, ale do tej pory stała niezamieszkana.

O przyczynę, dla której kamienica z nową elewacją stoi pusta, pytaliśmy we wrześniu 2022r. – W budynku przy ul. 1 Maja 3, gdzie w 2020 roku wyremontowana została elewacja, planowana jest przebudowa obu lokali mieszkalnych (w budynku są tylko 2), o pow. 44,32 m2 i 47,50 m2. Pierwotnie realizacja tej inwestycji planowana była z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego, jednak z pozyskanych przez tut. Wydział Inwestycji Miejskich informacji wynikało, że środki przyznane byłyby dopiero w 2023 roku, a wniosek planowano złożyć w połowie 2022 roku. Plany te zostały zmienione, ze względu na pojawienie się dofinansowania dotyczącego wsparcia mieszkańców z Ukrainy i podjęto decyzję o realizacji zadania w ramach tego programu. Dokumentacja projektowo-kosztorysowa jest już opracowana, przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych powinien być ogłoszony jeszcze w tym roku. Ponadto informuję, że ze względu na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, w ramach którego wykonany był m.in. remont elewacji i wymiana stolarki okiennej budynek, ani mieszkania znajdujące się w nim, nie mogą być przeznaczone do sprzedaży w trakcie okresu trwałości projektu, który obowiązuje przez 5 lat – informowała rzeczniczka magistratu, Magdalena Dzwonkowska.

Kilka tygodni temu prace we wnętrzach ruszyły. – W przebudowywanym  budynku przy ulicy 1 Maja 3 powstaną 2 odrębne lokale mieszkalne. Roboty budowlane prowadzi wyłoniony w przetargu wykonawca tj. Budmax Bis sp. z o.o. z siedzibą w Boguszowie-Gorcach. Wartość robót budowlanych zgodnie z zawartą umową 345 114,87 zł. Inwestycja finansowana jest ze środków RPO WD 2014-2020 REACT EU „Świdnica dla Ukrainy –  dostosowanie do potrzeb infrastruktury społecznej i edukacyjnej” – odpowiada obecnie Dzwonkowska.

Kto będzie mógł ubiegać się o te mieszkania? – Lokale będą przeznaczone dla potrzebujących mieszkań, spełniających wymogi prawne – brzmi cała odpowiedź. Czy będą to mieszkańcy miasta, oczekujący na przydział lokalu komunalnego lub socjalnego? Czy będą to uchodźcy z Ukrainy, skoro wykorzystano środki unijne kierowane właśnie na pomoc dla nich? Zadaliśmy dodatkowe pytania i czekamy na odpowiedź.

W Świdnicy od 2020 do września 2022 roku wyremontowanych zostało 77 pustostanów, a na ten cel miasto wydało 1,4 miliona złotych. Pod koniec 2022 roku na mieszkania komunalne w Świdnicy czekało ok. 130 rodzin, a na socjalne blisko 200.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBiało-zielone młodziczki już w ćwierćfinale mistrzostw Polski!
Następny artykułPierwsza odsłona turnieju „Przyjdź nauczymy Cię łapać” za nami