Strona główna 0_Slider Fontanna powróci do ogródka jordanowskiego. Wiadomo, kto zajmie się renowacją zielonego zakątka miasta

Fontanna powróci do ogródka jordanowskiego. Wiadomo, kto zajmie się renowacją zielonego zakątka miasta

0

Odbudowa placu zabaw dla dzieci oraz fontanny, montaż nowych ławek, oświetlenia oraz monitoringu, nowe nasadzenia zieleni, a także wykonanie muralu na ścianie sąsiedniego budynku – tak ma się zmienić tzw. ogródek jordanowski położony między ulicami Marii Konopnickiej a 1 Maja. W ramach planowanej przez miasto rewitalizacji przebudowane zostanie również podwórze między ulicami Przechodnią a Teatralną. Właśnie wyłoniono wykonawcę tych robót.

Przypomnijmy, w połowie lutego ogłoszone zostało zamówienie obejmujące przebudowę dawnego miejsca zabaw i wypoczynku, które zostało stworzone w 1952 roku na terenie ograniczonym ulicami 1 Maja, Mennicką i Marii Konopnickiej. Od lat jest to zdegradowany obszar ze zniszczonym ogrodzeniem i pozostałościami fontanny, który przyciąga co najwyżej miłośników trunków. Według miejskich planów przemianę ma też przejść podwórze położone między ulicami Przechodnią, Bohaterów Getta, Teatralną i Mennicką. Na wykonanie prac zarezerwowano 5,5 mln złotych

Do ogłoszonego przez Urząd Miejski przetargu stanęły dwa przedsiębiorstwa: spółka SORTED z ofertą opiewającą na blisko 8 mln 374 tys. zł, a także Zakład Ogólnobudowlany REMECO, który zaproponował wykonanie zadania za 4 mln 700 tys. zł. W środę poinformowano, że wybrana została oferta drugiej z tych firm. Wykonawca będzie musiał uporać się z powierzonym zadaniem w ciągu 13 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Jak ma się zmienić tzw. ogródek jordanowski? – Zakres przewidzianych do realizacji prac obejmuje wykonanie: alejek, nasadzeń zieleni niskiej, okrywowej i wysokiej, a także oświetlenia terenu lampami parkowymi, monitoringu, montażu ławek i koszy, poidła, stojaków rowerowych oraz fontanny. Powstanie nowy plac zabaw wraz ze strefą rodziców osłoniętą pergolą. Cały teren będzie ogrodzony. Nowością na placu zabaw będą krzywe lustra – wyliczała niedawno Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Odbudowywana fontanna o wymiarach 4x8m ma mieć formę prostej niecki z systemem dysz wodnych i podświetleniem lampami LED. Z kolei planowany plac zabaw będzie wyposażony w piramidę linową, potrójną huśtawkę oraz trzy sztuki krzywych luster. Oprócz siedzisk w strefie dla rodziców, na zielonym terenie pojawi się również 20 ławek. Planowany jest też montaż 20 koszy na śmieci, dwóch obrotowych kamer monitoringu, a także 12 latarń. – Ponadto rozebrane zostaną budynki usługowe i gospodarcze, które nie są użytkowane, a ich stan techniczny jest katastrofalny. Na ścianie budynku, znajdującego się przy rewitalizowanym terenie, pojawi się mural – zaznaczała Dzwonkowska. Jak sprecyzowano w dokumentacji projektowej, ponieważ „w obiektach przeznaczonych do rozbiórki w XIX wieku funkcjonowała fabryka organów Christiana Schlaga, zaplanowano na ścianie budynku wykonanie muralu upamiętniającego ten fakt”.

Jakie z kolei są plany dla podwórza położonego między ulicami Przechodnią, Bohaterów Getta, Teatralną i Mennicką? – Prace na podwórku obejmą m.in. rozbiórkę niezamieszkałych i nieużytkowanych budynków, rozbiórkę muru wraz z ogrodzeniem, budowę chodników, miejsc postojowych, ciągów pieszo-jezdnych, jezdni z kostki granitowej wraz z ukształtowaniem terenu, wykonanie powierzchni zielonych (trawy, byliny, krzewy ozdobne, drzewa), budowę zadaszonych miejsc gromadzenia odpadów stałych z dachami zielonymi, wykonanie elementów małej architektury, wykonanie instalacji sanitarnej, elektrycznej i teletechnicznej, w tym budowę oświetlenia i monitoringu – informowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJaworzyna Śląska. Nowy termin zamknięcia przejazdu pod wiaduktem na ulicy Wolności
Następny artykułZagrajcie u siebie tak, jak potraficie najlepiej! [BĘDZIE RELACJA LIVE]