Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Polowanie na najróżniejsze skarby podczas świdnickiej giełdy staroci, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi124 w Kraskowie, a może wizyta na odbywających się w regionie jarmarkach i kiermaszach wielkanocnych wypełnionymi przysmakami, rękodziełem i świątecznymi ozdobami? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

338. urodziny Bacha – koncert organowy w Świdnicy (piątek)

W 338. rocznicę urodzin Johanna Sebastiana Bacha utwory słynnego kompozytora zagrają świdniccy organiści Maciej i Zuzanna Batorowie. Towarzyszyć im będą młodzi wykonawców ze Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Świdnicy. Koncert organowy zaplanowano 31 marca o godz. 18.30 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wstęp wolny.

Artyści dla Ukrainy. Kiermasz charytatywny (sobota-niedziela)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w charytatywnym kiermaszu, który odbędzie się w ten weekend w Galerii Fotografii. – Na charytatywnym kiermaszu pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy będzie można nabyć rękodzieło, naszyjniki, obrazy i magnesy autorstwa takich ukraińskich artystów jak Svitlana Havryliv, Anastasiia Konnyk, Aleksandr Zykov, Yevheniia Koida i Sofiia Koniushenko. Kiermaszowi będą towarzyszyć warsztaty tworzenia naszyjników, które poprowadzi Svitlana Havryliv. Warsztaty trwają 2 godziny, koszt udziału w nich to 20 zł (płatne na miejscu u prowadzącej) – informuje Świdnicki Ośrodek Kultury.

Galeria Fotografii, Rynek 44
sobota 1 kwietnia 10:00-16:00 – niedziela 2 kwietnia 8:30-14:00

Warsztaty prowadzone będą w godzinach 10:00-12:00, 12:00-14:00, 14:00-16:00 (1 kwietnia) i 9:00-11:00, 11:00-13:00 (2 kwietnia).

Rodzinne warsztaty z czerpania papieru w Muzeum Dawnego Kupiectwa (sobota)

Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w warsztatach czerpania papieru towarzyszących wystawie „Z papierem przez dwa tysiąclecia”. Zajęcia w części teoretycznej obejmują zwiedzanie wystawy, poznanie historii papieru, techniki jego wytwarzania i różnych sposobów wykorzystania. W części warsztatowej uczestnicy poznają sztukę wytwarzania papieru czyli czerpanie arkuszy specjalne przygotowanym sitem znakowanym filigranem. Kartki czerpanego papieru można będzie zabrać ze sobą.

Czas trwania: 60 min.
Liczebność grupy: do 20 osób.
Termin: 01.04.2023 (sobota), godz. 11:00 i 13:00
Opłata: 6 zł od osoby.
Rezerwacja: edukacja@muzeum-kupiectwa.pl lub telefonicznie pod numerem 74 852 12 91.

Gminny jarmark wielkanocny w Pszennie (sobota)

1 kwietnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie odbędzie się gminny jarmark wielkanocny.  Rozpocznie się on o godzinie 13.00 i potrwa do godziny 17.00. – Czekać na Państwa będą twórcy oraz miłośnicy sztuki i tradycji – zapowiadają organizatorzy.

Celem wydarzenia jest prezentacja i wspieranie sztuki ludowej oraz rękodzieła artystycznego, a także zachowanie od zapomnienia wszelkich tradycji wielkanocnych.

IV liga piłki nożnej: Polonia-Stal Świdnica – Słowianin Wolibórz (sobota)

Walczący o awans do III ligi Słowianin Wolibórz stanie na drodze świdnickich piłkarzy w meczu 21. kolejki IV ligi.

Data: 01.04.2023 16:00
Miejsce: Stadion Miejski im. Janusza Kusocińskiego, ul. Śląska 35
Wstęp 10 zł

Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w Świdnicy (niedziela)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Najbliższa giełda odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia. Targ odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 14.00.

Korowód z palmami wielkanocnymi przejdzie przez centrum Świdnicy (niedziela)

Jak co roku ze świdnickiego Rynku najpiękniejsze palmy wielkanocne, które wykonane zostały na konkurs organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury, w barwnym korowodzie zostaną przeniesione do katedry przez tancerzy z Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.

Przemarsz rozpocznie się o godzinie 11.00 przed wejściem do teatru miejskiego.

Targ Ziemi124 w Kraskowie (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę w przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie po raz drugi w tym roku zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego znów można będzie zaopatrzyć się w zdrowe produkty lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło.

Targ Ziemi potrwa od godziny 11.00 do 15.00. Z listą wystawców, którzy zawitają do Kraskowa, można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Świdnickie Biegi Parkowe – Grand Prix 2023. Bieg I: Park Młodzieżowy (niedziela)

Świdnicka Grupa Biegowa zaprasza do udziału w cyklu „Świdnickie Biegi Parkowe – Grand Prix 2023”, na który składają się cztery imprezy biegowe. Pierwszy z biegów odbędzie się w najbliższą niedzielę, 2 kwietnia w Parku Młodzieżowym.

– Cztery świdnickie parki, cztery biegi i cztery pory roku – to świetny pomysł na spędzanie niedzielnego poranku! Wszystkie biegi odbędą się na dystansie około 5 km, więc jest odpowiedni dla wszystkich biegaczy. Można wziąć udział w jednym biegu, w dwóch, a nawet w trzech, jednak do głównej klasyfikacji końcowej brani są pod uwagę tylko ci zawodnicy, którzy zmierzą się ze wszystkimi świdnickimi parkami. Organizator zapewnia profesjonalny pomiar czasu, obsługę biegu przez sędziów PZLA, numery startowe, wodę oraz poczęstunek. Dla wszystkich zawodników przewidziane są medale, dla najlepszych w kategoriach wiekowych nagrody rzeczowe, a dla zwycięzców GRAND PRIX – nagrody finansowe – zachęcają organizatorzy.

Informacje dotyczące zapisów oraz zasad udziału w imprezie dostępne są na stronie wydarzenia.

Jarmark wielkanocny w Strzegomiu (niedziela)

W niedzielę, 2 kwietnia w Strzegomiu odbędzie się kolejna edycja jarmarku wielkanocnego. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą w jednym miejscu znaleźć wszystko, co potrzebne jest do przygotowania świąt wielkanocnych.

Jarmark rozpocznie się uroczystym poświęceniem palm wielkanocnych na placu przy kościele Św. Barbary. Następnie o godz. 12.00 w Bazylice Mniejszej odbędzie się msza św., a od godz. 13.30 na hali strzegomskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaprezentują się zespoły artystyczne. Nie zabraknie, kiermaszu, wystaw stroików, palm i ozdób wielkanocnych oraz degustacji świątecznych potraw. Na stoiskach wystawcy zaprezentują m.in. pisanki, baranki, plamy i zające, koszyki wielkanocne, wielkanocne produkty spożywcze, świąteczne dekoracje i ozdoby, wyroby domowe.

Program wydarzeń planowanych na 2 kwietnia:

11:30 – poświęcenie palm wielkanocnych na placu przy kościele Św. Barbary;
12.00 – Bazylika Mniejsza w Strzegomiu – Msza Święta;
13:00 – Hala sportowa OSiR Strzegom:
– prezentacje amatorskich zespołów artystycznych;
– kiermasz i wystawa stroików, palm i ozdób świątecznych;
– degustacja wypieków i potraw świątecznych

Kolorowe warsztaty wielkanocne w Galerii Świdnickiej (niedziela)

Kolorowo, świątecznie i wiosennie. Właśnie tak będzie można spędzić najbliższą niedzielę w Galerii Świdnickiej. – Zapraszamy Was na kreatywne warsztaty, podczas których zrobimy świąteczne ozdoby, udekorujemy ogromne pisanki, przyozdobimy koszyczki wielkanocne, które możecie ze sobą przynieść, a na dodatek pomalujemy sobie buźki w kolorowe akcenty – zachęcają przedstawiciele galerii.

Kolorowe warsztaty wielkanocne odbędą się 2 kwietnia w godzinach 13.00-17.00.

XVI Tradycje Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach (niedziela)

Po dwóch latach przerwy do Marcinowic powraca popularne wśród mieszkańców regionu wydarzenie. 2 kwietnia odbędzie się XVI Tradycje Stołu Wielkanocnego. – Imprezę tradycyjnie rozpoczynamy o godzinie 13.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Marcinowicach. Będzie to niezwykła okazja do skosztowania pysznych potraw wielkanocnych przygotowanych przez uczestników z całego Dolnego Śląska. To również okazja do poznania kultury i tradycji mieszkańców różnych zakątków Polski i Europy, wspólnych spotkań i zawierania nowych znajomości – zachęcają organizatorzy.

Podczas wydarzenia odbędzie się też Kiermasz Produktu Wielkanocnego. W jego trakcie będzie można zaopatrzyć się w wyjątkowe specjały na świąteczne stoły, wśród których znajdą się m.in. miody, wędliny, sery, wina, przetwory, ręcznie wytwarzane ozdoby i dekoracje.

Kiermasz wielkanocny w Żarowie (niedziela)

Ciekawe warsztaty, konkursy z nagrodami, występy artystyczne, atrakcje dla najmłodszych oraz liczne stoiska z tradycyjnymi świątecznymi przysmakami oraz oryginalnym rękodziełem – to wszystko pojawi się już 2 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie podczas Kiermaszu Wielkanocnego.

Przedświąteczne spotkania żarowian stanowią już tradycję. Stoły raz jeszcze uginać się będą od wielkanocnych mazurków, chlebowych baranków czy wreszcie tradycyjnego żurku. Pojawią się stoiska z rękodziełem pełne barwnych pisanek, kolorowych palm, stroików, świątecznych serwetek i innych wyrobów, które przypominają o nadchodzących świętach Wielkiej Nocy. Tradycją żarowskiego kiermaszu są wielkanocne konkursy. Na zwycięzców w konkursie na wielkanocną babkę, palmę oraz żurek czekać będą atrakcyjne nagrody. Wydarzenie urozmaicą muzyczne występy.

Kiermasz odbędzie się 2 kwietnia 2023 roku w godzinach 14.00-17.30 w hali sportowej GCKiS przy ulicy Piastowskiej 10A.

Jarmark wielkanocny w Jaworzynie Śląskiej (niedziela)

W niedzielę, 2 kwietnia odbędzie się jaworzyński jarmark wielkanocny. Impreza, która rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa do godziny 18.00, zorganizowana zostanie w hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej.

W trakcie jarmarku będzie można obejrzeć wystawę konkursowych Marzann’2023 oraz prac nagrodzonych w Wielkanocnym Konkursie Plastycznym: tradycyjnych pisanek, palm oraz kartek wielkanocnych. Odbędzie się także uroczystość wręczenia nagród w tych konkursach.

Jarmark będzie obfitował w różnego rodzaju kiermasze: wielkanocnych ozdób, rękodzieła, świątecznych smakołyków, ciast i wypieków przygotowanych przez sołectwa gminy Jaworzyna Śląska, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i lokalnych producentów.

Podczas imprezy nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, będzie też można wziąć udział w świątecznych warsztatach. Czas umilą występy artystyczne w wykonaniu m.in. dzieci i młodzież z formacji tanecznej „Fart” oraz zespołu „Jaworzynianie”.

/opr. mn/

Poprzedni artykułPowołano nowego dyrektora świdnickiego aresztu
Następny artykuł5 powodów, dla których posiadanie modnej szafy jest ważne!