Strona główna 0_Slider Aleja Niepodległości w przebudowie. Wykonawca szykuje się do wejścia na drugi pas

Aleja Niepodległości w przebudowie. Wykonawca szykuje się do wejścia na drugi pas [FOTO]

0

Trwają prace związane z przebudową alei Niepodległości. Zakończenie I etapu drogowej inwestycji planowanie jest na 31 października 2023 roku.

Przypomnijmy, pierwszy etap przebudowy al. Niepodległości, obejmujący odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja, rozpoczął się 5 czerwca 2021 roku. Planowano, że roboty zostaną ukończone w maju ubiegłego roku. Tak się jednak nie stało. Z uwagi na odkrycie murów obronnych XVIII-wiecznej twierdzy fryderycjańskiej termin zakończenia przebudowy przesunięto na październik. Po drodze jednak pierwotny wykonawca drogowej inwestycji, spółka Polskie Surowce Skalne, została wyrzucona z placu budowy z powodu stwierdzonych opóźnień względem ustalonego harmonogramu oraz wobec zakończonych fiaskiem negocjacji z udziałem mediatora sądowego. Z tego powodu konieczne było wyłonienie nowego wykonawcy.

Dokończenie realizacji prac przy jednej z najważniejszych arterii miasta powierzono firmie Hypmar, przeznaczając na ten cel 6 mln 750 tys. złotych. 9 stycznia 2023 roku plac budowy przekazano nowemu wykonawcy. W ubiegłym tygodniu o stanie prac poinformowała prezydent Świdnicy. – Utwardzenie podbudowy trwa, za chwilę pierwsza warstwa masy bitumicznej. Pozwoli to na przejezdność kończonej strony i rozpoczęcie robót na drugim pasie. Jednocześnie trwać będą prace przy chodnikach i zatokach parkingowych. Stoją też już pierwsze słupy oświetleniowe – przekazała Beata Moskal-Słaniewska za pośrednictwem mediów społecznościowych. W ostatnich dniach zapowiadana nawierzchnia asfaltowa pojawiła się na remontowanym obecnie pasie alei.

Do zakończenia prac jeszcze kilka miesięcy, do wykonania pozostała cała prawa strona jezdni. Biorąc pod uwagę, że prace prowadzone są w obszarze dawnej twierdzy świdnickiej może zdarzyć się, że natrafimy na jej pozostałości. To może powodować konieczność wykonania prac nie przewidzianych w przetargu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami – zaznaczyła prezydent w odpowiedzi udzielonej na zapytanie jednego z miejskich radnych.

Przebudowa al. Niepodległości (stan z 17 marca 2023 roku):

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykułPerfumy w cenie zmywaka do naczyń. 42-latka przekleiła metkę, teraz odpowie za oszustwo
Następny artykułWracają Świdnickie Czwartki Lekkoatletyczne. Pierwsze zawody 23 marca!