Strona główna 0_Slider Strażacy ćwiczyli na lodzie. Przypominają o zasadach bezpieczeństwa

Strażacy ćwiczyli na lodzie. Przypominają o zasadach bezpieczeństwa [FOTO]

0

We wtorek na zamarzniętym stawie Warszawianka w Świebodzicach strażacy doskonalili swoje umiejętności w zakresie działań ratowniczych na lodzie.

7 lutego 2023 roku na zamarzniętym zbiorniku wodnym „Warszawianka” w Świebodzicach odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa na lodzie. Celem ćwiczeń było doskonalenie zasad pracy w ubraniach wypornościowych, techniki ewakuacji poszkodowanego z przerębla. Ćwiczono umiejętności posługiwania się sprzętem do ratownictwa wodnego i lodowego, ewakuowania poszkodowanego poza lód, poruszanie się po lodzie przy użyciu sprzętu do ratownictwa lodowego – opisuje st. kpt. Marek Leśnicki, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świebodzicach.

Ratownicy przypominają zarazem o zasadach bezpiecznego wypoczynku zimowego. – Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny pokrywają się lodem, jednakże zawsze wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora etc. jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek nierozważnego postępowania. Nie wchodź na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę – korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk – radzi st. str. Magdalena Cwynar z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.

Przypomina przy tym, co zrobić jeśli będzie się świadkiem wypadku na zamarzniętym akwenie:

 • jeśli jest taka możliwość – jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu osobę dorosłą, która znajduje się jak najbliżej.
 • telefonicznie poinformuj odpowiednie służby – zadzwoń na numer alarmowy 112. Postaraj się spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło, postępuj według wskazówek przekazywanych podczas rozmowy z Operatorem numeru alarmowego. Postaraj się zachować spokój.
 • Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu i m. in. w związku z tym… uważaj na swoje bezpieczeństwo!! Niestety często osoba/osoby, które chcą samodzielnie pomóc poszkodowanemu, również stają się poszkodowanym/i lub ofiarami wypadku.
 • Pamiętaj, że największy, miejscowy nacisk na lód występuje w pozycji stojącej, jeśli znalazłeś się w niebezpieczeństwie połóż się na brzuchu na trzeszczącym lodzie lub jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji – zaleć to osobie, która może być/jest w niebezpieczeństwie i w tej pozycji należy starać się przesuwać po tafli lodu w stronę brzegu.

Strażacy apelują zarazem o przestrzeganie następujących zasad:

 1. Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki!
 2. Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
 3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
 4. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
 5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
 6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
 7. Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
 8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
 9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

/KP PSP Świdnica, KW PSP Wrocław, opr. mn/

fot. st. kpt. M. Leśnicki/KP PSP Świdnica

Poprzedni artykułDolnośląscy policjanci z nowymi samochodami, motocyklami i quadami [FOTO/VIDEO]
Następny artykułLawendowo przy Kościele Pokoju. W czwartek 9. edycja warsztatów