Strona główna 0_Slider Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj 8-letniego Gracjana Kamienieckiego

Dla kogo 1,5% podatku? Wesprzyj 8-letniego Gracjana Kamienieckiego

0

Zbliża się okres rozliczeń z fiskusem. Ponownie będzie to okazja, aby wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, a tym samym wesprzeć leczenie, działania sportowe, kulturalne czy edukacyjne. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia 8-letniego Gracjana Kamienieckiego.

Gracjan urodził się 20 stycznia 2015 roku. – W wyniku długiego i ciężkiego porodu został niedotleniony. Następstwem tego syn cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. W listopadzie 2019 roku pojawił się pierwszy atak padaczki. Pomimo choroby Gracjan jest pogodnym chłopcem, który codziennie odbywa rehabilitacje ruchowa w prywatnym gabinecie, a także w zajęciach z logopedą – piszą rodzice Gracjana.

Chłopiec musi być on poddawany długotrwałej, intensywnej rehabilitacji. – Związane z tym koszta przerastają nasze możliwości, dlatego zachęcamy do oddania 1% na naszego syna – apelują rodzice. Wsparcie można okazać przekazując 1% podatku Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”, której podopiecznym jest Gracjan, w formularzu PIT wpisując numer KRS 0000037904, cel szczegółowy: 28564 Kamieniecki Gracjan. W zeznaniu podatkowym należy zaznaczyć rubrykę „Wyrażam zgodę”.

Wpłaty darowizn można kierować na konto Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”:

Alior Bank S.A., nr rachunku: 42 2490 0005 0000 4600 7549 3994,
tytułem: 28564 Kamieniecki Gracjan darowizna na pomoc i ochronę zdrowia

Zeznania podatkowe PIT za 2022 rok będzie można składać od 15 lutego do 2 maja 2023 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje i udostępni za pośrednictwem usługi Twój e-PIT roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi, nie musi wypełniać wniosków, ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Tak przygotowane zeznanie będzie dostępne od 15 lutego na portalu podatki.gov.pl.

Wypełniając PIT będzie można samodzielnie zadecydować, na którą organizację pożytku publicznego przekazana ma być część jego podatku. Co ważne, przekazując 1,5% z własnego PIT, nie tracimy ani złotówki – rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak przekazalibyśmy na rzecz Skarbu Państwa. Jest to jedyna okazja, kiedy każdy z nas może zdecydować, jaka część płaconych przez nas podatków zostanie wykorzystana.

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, których wypełnienie jest niezbędne, by przekazać 1,5% rocznego podatku organizacji, której misja jest bliska naszemu sercu. W pola te należy wpisać numer KRS danej organizacji oraz zaokrągloną do pełnych dziesiątek złotego w dół kwotę, stanowiącą 1,5% podatku. Bardzo istotne jest podanie poprawnych danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS, spowoduje, że pieniądze nie zostaną przekazane zgodnie z naszą wolą.

W przypadku usługi Twój e-PIT automatycznie wpisany zostanie numer KRS organizacji pożytku publicznego wskazanej w ubiegłym roku, ale będzie można ją zmienić na inną. Twój e-PIT wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1,5% według informacji z ubiegłego roku. Można będzie edytować te dane. Twój e-PIT wyliczy też kwotę podatku na podstawie aktualnych danych.

Z ogólnopolskim wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok można się zapoznać na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem na adres [email protected]. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl.

Poprzedni artykułOd łyżki po gramofon. Giełda staroci rozłożyła się w centrum Świdnicy [FOTORELACJA]
Następny artykuł200 „morsów” zanurzyło się w lodowatej wodzie. Cel – uratować zdrowie Edyty Woźniak [FOTO]