Strona główna Wydarzenia Świdnica Wypłacono już niemal 2500 dodatków węglowych. Ponad 500 chętnych na opał od...

Wypłacono już niemal 2500 dodatków węglowych. Ponad 500 chętnych na opał od samorządu

0

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wypłacił dotychczas 2441 dodatków węglowych na kwotę ponad 7 mln 300 tys. złotych. Terminy kolejnych wypłat uzależnione są od przekazania środków finansowych przez stronę rządową – informuje świdnicki magistrat. Węgiel po preferencyjnej cenie zakupiło do tej pory 140 osób, natomiast w kolejce oczekuje jeszcze ponad 200 osób.

Według informacji przekazanych przez Urząd Miejski w Świdnicy, mieszkańcy złożyli do tej pory 2875 wniosków o dodatek węglowy. Przewidywana łączna wnioskowana kwota to 8 mln 625 tys. zł. Wysokość dopłat będzie jednak ostatecznie uzależniona od ich weryfikacji.

– Już wkrótce zakończymy prace nad wypłatą dodatku węglowego. Każdego dnia do Działu Świadczeń Pomocy Społecznej w MOPS docierają informacje z wywiadów środowiskowych od naszych współpracowników w terenie. To na ich podstawie obecnie opiera się weryfikacja i ocena złożonego wniosku. W tym miejscu nasza prośbą do mieszkańców. Kiedy nasz pracownik nawiąże kontakt w celu przeprowadzenia wywiadu, prosimy aby pozostać w domu lub mieszkaniu w umówionym terminie. Wpłynie to na czas zakończenia sprawy. Brak wywiadu spowoduje, że czas rozpatrzenia wniosku się wydłuży lub zostanie wydana decyzja odmowna – wyjaśnia Wojciech Burdek, wicedyrektor świdnickiego MOPS.

Do Ośrodka trafiają również wnioski o zakupu węgla. – Aby skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie należy przedstawić zaświadczenie, potwierdzające wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę na rzecz tego gospodarstwa domowego dodatku węglowego. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Termin wydania zaświadczenia, zgodnie z ustawą, wynosi do 14 dni od dnia złożenia wniosku. Z zaświadczeniem będzie można się udać do punktu, który zajmuje się dystrybucją węgla, celem sfinalizowania zakupu – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego. W imieniu miasta preferencyjną sprzedażą węgla zajmuje się konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe AMA z oddziałem Skład Opału MARGO w Świdnicy (ul. Strzelińska 4A) oraz P.H.U. „HUZAR” Piotr Huzar (ul. Nadbrzeżna 10, 58-125 Pszenno).

W 2022 roku MOPS wydał 383 zaświadczenia do odbioru opału, a w tym roku złożono już ponad 130 wniosków. – Do tej pory węgiel zakupiło 140 osób, w kolejce oczekuje jeszcze ponad 200 osób. W środę, 25 stycznia spodziewany jest transport 25 ton węgla, który był zamówiony w pierwszej partii na rok 2023. Aktualnie dostępna jest kostka i groszek – informuje Dzwonkowska.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułAbsolutny szlagier tym razem dla Śląska
Następny artykułZimowa Akademia Sportu znów zawita do Świdnicy