Strona główna 0_Slider Wciąż dramatycznie brakuje krwi. Ekipy wyjazdowe RCKiK przyjadą do Marcinowic i Świdnicy

Wciąż dramatycznie brakuje krwi. Ekipy wyjazdowe RCKiK przyjadą do Marcinowic i Świdnicy

0

Mimo mobilizacji wielu lokalnych społeczności, zapasy krwi magazynu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu wciąż są bardzo małe. Na wyczerpaniu są grupy A Rh- i O Rh-. W tym tygodniu mieszkańcy powiatu świdnickiego będą mogli się podzielić najcenniejszym lekiem podczas dwóch akcji wyjazdowych, w Marcinowicach i Świdnicy.

– Apelujemy, aby oddawać krew na co dzień i na święta. Krew jest lekiem deficytowym, ratującym życie, krwi nie można niczym zastąpić ani kupić w aptece, jej jedynym źródłem są zdrowi ludzie. Tylko dzięki krwiodawcom możliwa jest pomoc – podkreślają pracownicy RCKiK w Wałbrzychu. – Krew jest teraz szczególnie potrzebna. Okres świąteczno – noworoczny to trudny czas dla wałbrzyskiego krwiodawstwa, a także dla chorych czekających na leczenie krwią i jej składnikami. W tym czasie, w szpitalach rośnie zapotrzebowanie na ten życiodajny płyn. Pacjenci czekają na transfuzje, zabiegi i skomplikowane operacje, podczas których krew jest niezbędna. Każda kropla jest więc na wagę złota.

Oddawanie krwi to proces bezbolesny, bezpieczny dla zdrowia. Wystarczy godzina w centrum krwiodawstwa poświęcona na rejestrację, by uratować ludzkie życie. Jednorazowo pobrane 450 ml krwi może uratować aż trzy osoby.

Krwiodawcą może być osoba, która ma:

wiek: 18-65 lat
wagę: minimum 50 kg
bardzo dobry stan zdrowia
ważny dokument tożsamości ze zdjęciem
jest wypoczęta, wyspana i po zdrowym, niskotłuszczowym posiłku
Pamiętaj, że już dzień przed oddaniem krwi, należy wypić około dwóch litrów płynów oraz zjeść zdrowy, niskotłuszczowy posiłek.

Aby oddać krew, wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu przy ul. Bolesława Chrobrego 31. Wałbrzyskie Centrum Krwiodawstwa jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 13:30 oraz w pierwszą sobotę miesiąca w godzinach od 8:00 do 12:00.

Krew można oddawać także poza Wałbrzychem na organizowanych zamiejscowo akcjach krwiodawstwa.

Najbliższe terminy w powiecie świdnickim to wtorek, 10 stycznia w krwiobusie przed Urzędem Gminy w Marcinowicach (godz. 9.00 – 1.00) oraz czwartek, 12 stycznia w Świdnicy w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Kozara-Słobódzkiego 21 w godzinach 9.00 – 13.00.

Kalendarz organizowanych akcji krwiodawstwa dostępny jest na stronie www.rckik.walbrzych.pl.

/opr. red./

Poprzedni artykułGóralskie kolędowanie z kapelą „Janicki” [FOTO]
Następny artykułWspólne kolędowanie z Eleni podczas spotkania noworocznego gminy Świdnica [FOTO]