Strona główna 0_Slider Wałbrzych nie chce oddać Świdnicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Jest apel samorządowców

Wałbrzych nie chce oddać Świdnicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Jest apel samorządowców

0

Wszyscy radni Rady Miejskiej zgodnie podpisali się pod apelem do marszałka województwa dolnośląskiego o pozostawienie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu. Samorząd dolnośląski zamierza przenieść DWUP do Świdnicy, w październiku świdniccy radni wyrazili zgodę na zamianę budynków, dzięki której urząd pracy zostałby przeniesiony na ulicę Folwarczną do dawnej siedziby Szkoły Podstawowej nr 105.

Pod koniec kwietnia 2022 poinformowano, że zarząd województwa dolnośląskiego prowadzi z władzami miasta rozmowy dotyczące przeniesienia Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Wałbrzycha do Świdnicy. W tej sprawie z prezydent Beatą Moskal-Słaniewską spotkał się marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Tymoteusz Myrda. – Obecnie DWUP ma siedzibę w Wałbrzychu, gdzie znajduje się też wiele innych instytucji wojewódzkich. Zmiana jego lokalizacji ma na celu zrównoważenie dostępu Dolnoślązaków do naszych urzędów. Uważam, że podobne działania należy podejmować w skali całego kraju – deglomeracja powinna dotyczyć nie tylko przemysłu, ale wszystkich innych obszarów życia społecznego, także administracji krajowej i samorządowej. Takie podejście do gospodarki przestrzennej wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska – tłumaczył wówczas wicemarszałek Myrda.

Propozycję krytycznie oceniali wałbrzyscy samorządowcy, w tym prezydent Wałbrzycha. – Decyzja marszałka Cezarego Przybylskiego i zarządu województwa o przeniesieniu siedziby Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Wałbrzycha nie ma oczywiście żadnego uzasadnienia merytorycznego. Jest kolejną z kilku ostatnio podjętych decyzji na doraźne potrzeby antagonizowania lokalnych samorządów. Kompromitująca próba podziału administracyjnego województwa, pozbawienie lub ograniczenie środków UE wielu lokalnych samorządów, praktycznie likwidacja lecznictwa uzdrowiskowego w niektórych gminach ostatecznie pogrąża wizerunek tzw. niezależnych samorządowców zajętych głównie walką z niepokornymi konkurentami. Nie zaskakuje już nawet brak reakcji członka zarządu województwa reprezentującego subregion wałbrzyski. Integracja i współpraca lokalnych samorządów jest jedyną alternatywą dla niszczącej Dolny Śląsk koalicji obecnie zasiadającej w zarządzie województwa – komentował Roman Szełemej.

W wypowiedzi udzielonej portalowi Swidnica24.pl wicemarszałek Myrda wyjaśniał, że jednym z powodów poszukiwania nowej siedziby jest słaba jakość pomieszczeń w wałbrzyskim DWUP. – W Wałbrzychu jest 16 jednostek wojewódzkich, w Świdnicy nie ma żadnej – wskazywał. Podkreślał przy tym, że za zmianą lokalizacji przemawiają także bardzo dobre, jego zdaniem, połączenia Świdnicy z resztą województwa. – Prezydent Świdnicy zaoferowała budynek po Szkole Podstawowej nr 105 przy ul. Folwarcznej. Oglądaliśmy ten obiekt, oferta jest korzystna – wskazywał Myrda. Wicemarszałek sugerował zarazem, że budynek miasto mogłoby przekazać nieodpłatnie. W zamian samorząd województwa pokryłby koszty związane z remontem, adaptacją oraz zagospodarowaniem okolicznego terenu, w m.in. przebudową dawnego boiska na parking.

30 września 2022r. Rada Miejska w Świdnicy przyjęła uchwałę o zgodzie na zamianę budynków między miastem a województwem. I tak na jej mocy samorząd Dolnego Ślaska otrzymałby budynek dawnej szkoły wraz z terenem, a miasto budynek dawnego zarządu melioracji przy ul. Polna Droga 1. Samorząd województwa miałby dopłacić Świdnicy różnicę w cenie budynków.

Wałbrzyski samorząd zdecydowanie sprzeciwia się przeprowadzce urzędu. Apel radni przyjęli jednogłośnie podczas dzisiejszej sesji.

– Kontakty w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej i z samym prezydentem (Wałbrzycha, przyp. red.) były, są i mam nadzieję będą bardzo dobre. Takie działania z partnerami muszą być przedyskutowane, tak by nie wytwarzać niepotrzebnych nieporozumień. Też należy uważać, by nie dać się wciągać w konflikty, które by te wspólne dziedzictwo współpracy ostatnich lat marnowały – mówił w ubiegłym roku przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy Jan Dzięcielski. Dzisiaj tę opinię podtrzymuje.

/asz/

Poprzedni artykułMikołaj Cieślak i Rafał Zbieć z Kabaretu Moralnego Niepokoju wystąpią w Żarowie  [KONKURS]
Następny artykułFigura i abstrakcja w rzeźbie Piotra Kozaka. Wernisaż wystawy w piątek w Galerii Fotografii