Strona główna 0_Slider Świdniczanie złożyli prawie 3 tysiące wniosków o dodatek węglowy. Kilkuset chętnych na...

Świdniczanie złożyli prawie 3 tysiące wniosków o dodatek węglowy. Kilkuset chętnych na opał od samorządu

0

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy wypłacił dotychczas 2348 dodatków węglowych na kwotę ponad 7 mln złotych. Terminy kolejnych wypłat uzależnione są od przekazania środków finansowych przez stronę rządową – informuje świdnicki magistrat. W ubiegłym roku MOPS wydał też blisko 400 zaświadczeń uprawniających do zakupu węgla po preferencyjnej cenie.

Według informacji przekazanych przez Urząd Miejski w Świdnicy, mieszkańcy złożyli do tej pory 2875 wniosków o dodatek węglowy. Przewidywana łączna wnioskowana kwota to 8 mln 625 tys. zł. Wysokość dopłat będzie jednak ostatecznie uzależniona od ich weryfikacji. – Prace nadal trwają, a MOPS zbliża się do końca realizacji zadania. Pozostają jeszcze sprawy, w których wymagany jest wywiad środowiskowy, wprowadzony jedną z nowelizacji ustawy – mówi Wojciech Burdek, wicedyrektor świdnickiego MOPS.

Do Ośrodka wpływają również wnioski o zakup węgla. – Aby skorzystać z zakupu węgla po preferencyjnej cenie należy przedstawić zaświadczenie, potwierdzające wypłacenie na rzecz gospodarstwa domowego dodatku węglowego albo pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wypłatę na rzecz tego gospodarstwa domowego dodatku węglowego. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej. Termin wydania zaświadczenia, zgodnie z ustawą, wynosi do 14 dni od dnia złożenia wniosku. Z zaświadczeniem będzie można się udać do punktu, który zajmuje się dystrybucją węgla, celem sfinalizowania zakupu – wyjaśnia Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego. W imieniu miasta preferencyjną sprzedażą węgla zajmuje się konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe AMA z oddziałem Skład Opału MARGO w Świdnicy (ul. Strzelińska 4A) oraz P.H.U. „HUZAR” Piotr Huzar (ul. Nadbrzeżna 10, 58-125 Pszenno).

W 2022 roku MOPS wydał 383 zaświadczenia do odbioru opału. – Do tej pory węgiel zakupiło ponad 100 osób, w kolejce oczekuje jeszcze 180. Na rok 2023 zamówiono 150 ton węgla, będą dokonywane sukcesywnie kolejne zamówienia. 12 stycznia przyjedzie transport 25 ton, a około 17 stycznia kolejne 50 ton. Pozostałe 75 ton węgla spodziewane jest w transporcie na przełomie stycznia i lutego. Dodatkowo, 23 stycznia firma otrzyma jeszcze 25 ton węgla w sortymencie groszku, który stanowić będzie ostatnią partię zamówienia z roku 2022 – informuje Dzwonkowska.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułBezpieczny wyjazd na ferie. Policjanci będą kontrolować autokary
Następny artykułOpony zostały, pieniądze zniknęły z konta