Strona główna 0_Slider Sukces świdnickich szkół średnich w najnowszym rankingu „Perspektyw”. Jak wypadły poszczególne licea...

Sukces świdnickich szkół średnich w najnowszym rankingu „Perspektyw”. Jak wypadły poszczególne licea i technika?

0

Miesięcznik „Perspektywy” już raz dwudziesty piąty opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. Większość szkół średnich z powiatu świdnickiego zanotowała awans względem ubiegłorocznego zestawienia. Podobnie jak przed rokiem najlepszym liceum w powiecie okazało się I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. W kategorii techników kolejny rok z rzędu najlepiej wypadło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, które zarazem utrzymało bardzo wysoką pozycję na Dolnym Śląsku. – Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że wszystkie prowadzone przez nas licea znalazły się w wśród 100 najlepszych liceów na Dolnym Śląsku – komentuje Grzegorz Stawarz, dyrektor wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Głównymi adresatami rankingu „Perspektyw” są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich.

W tegorocznym zestawieniu przeanalizowano wyniki 1360 liceów ogólnokształcących i 1185 techników, które spełniły kryterium wejścia do rankingu: maturę w maju 2022 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników. Podczas oceny liceów wzięto pod uwagę: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). W przypadku techników oceniano: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Oprócz rankingów ogólnopolskich obejmujących 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników, „Perspektywy” przygotowały również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.

Jak wypadły licea i technika z powiatu świdnickiego?

W ogólnopolskim zestawieniu liceów najwyższą lokatę spośród szkół powiatu świdnickiego zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, które uplasowało się na 167 miejscu. Rok wcześniej „Kasprowicz” zajął 195 lokatę. W tegorocznym rankingu wojewódzkim szkoła znalazła się na 13 miejscu.

W rankingu najlepszych liceów znalazły się również:

  • II Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Świdnicy – 189 miejsce w kraju (rok wcześniej było to miejsce 299) i 16 pozycja w województwie,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu – 864 miejsce w kraju (poprzednio niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim) i 58 pozycja w województwie,
  • III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy – 900 miejsce w kraju (poprzednio niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim) i 63 pozycja w województwie,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach – 77 pozycja w województwie dolnośląskim, nie zostało sklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim (poprzednio na 948 miejscu).

W przypadku techników kolejny rok z rzędu najlepiej wypadło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, które w ogólnopolskim zestawieniu zajęło 216 miejsce. Rok wcześniej „Ekonomik” uplasował się na 388 pozycji w kraju. W rankingu wojewódzkim szkoła znalazła się tym razem na 9 miejscu, awansując o jedną pozycję względem ubiegłego roku.

W rankingu techników znalazły się również:

  • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy – 394 miejsce w kraju (rok wcześniej na pozycji 411) i 16 miejsce na Dolnym Śląsku,
  • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy – 28 miejsce na Dolnym Śląsku (awans z pozycji 53), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
  • Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy – 39 miejsce na Dolnym Śląsku (awans z pozycji 47), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
  • Technikum im. Księcia Bolka II w Strzegomiu – 57 miejsce na Dolnym Śląsku (poprzednio niesklasyfikowane w rankingu wojewódzkim oraz ogólnopolskim).

Z tegorocznymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie miesięcznika Perspektyw: zestawienie liceów, zestawienie techników.

Dyrektorzy komentują wyniki

Bardzo się cieszę, to bardzo dobry wynik, poprawiamy swoją lokatę, a to zasługa ciężkiej pracy uczniów i nauczycieli. Patrząc na wyniki naszych liceów i techników można powiedzieć, że powiatowa oświata robiła duży krok do przodu. Ranking cieszy, jednak dla mnie najważniejsza jest codzienna, „organiczna” praca w szkole – mówi Robert Kaśków, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

To jest ogromny sukces nauczycieli, naszych uczniów i wspierających nas rodziców – podkreśla Krzysztof Osiak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. – Bardzo nas cieszy, że od kilku lat udaje się utrzymać dobre wyniki matur i egzaminów zawodowych, co znajduje odbicie w rankingu. Moim marzeniem oczywiście jest 100% zdawalności bardzo tego życzę naszym uczniom. Dotychczasowa praca i wyniki naszej młodzieży przekładają się na duże zainteresowanie szkołą. Trafia do nas wielu bardzo zdolnych ludzi, ale każdy, przy pomocy nauczycieli, ma szansę na dobre wyniki w nauce – dodaje.

Bardzo się cieszę z sukcesu naszych uczniów i nauczycieli. Uzyskanie najwyższego odznaczenia w rankingu – Złotej Tarczy – jest potwierdzeniem wysokiej jakości pracy w II LO. Tegoroczny wynik jest zasługą przede wszystkim bardzo wysokich wyników egzaminów maturalnych (np. średni wynik z matematyki w części obowiązkowej to aż 85 %). Ale i także trójki naszych olimpijczyków, którzy uzyskali tytuły finalisty w olimpiadach przedmiotowych – mówi Jacek Iwancz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Po raz trzeci jesteśmy w rankingu, o 20 miejsc wyżej w zestawieniu ogólnopolskim, o 4 niżej niż przed rokiem na Dolnym Śląsku, ale po raz kolejny z brązowym znakiem jakości. To oznacza, ze wyniki matur i egzaminów zawodowych w naszej szkole są zadowalające. Tegoroczna lokatę i stałą obecność a w rankingu uważam za sukces. Wynik, a także nasza oferta kształcenia w bardzo ciekawych zawodach, przekłada się na zainteresowanie naszą szkołą, w tym roku szkolnym średnie absolwentów, którzy aplikowali do nas były znacznie wyższe niż ubiegłych latach. Oczywiście będziemy dokładać starań, by znaleźć się na jeszcze lepszych miejscach w rankingu Perspektyw – wskazuje Krzysztof Anklewicz, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

Zawsze się staramy, by znaleźć się w rankingu Perspektyw i cieszymy się z tegorocznego wyniku. Zawsze podczas rekrutacji pokazujemy że jesteśmy w gronie 1000 najlepszych liceów w Polsce. Myślę, że ma to znaczenie przede wszystkim dla rodziców, którzy pomagają swoim dzieciom w wyborze szkoły, a zależy im na dobrym wyniku maturalnym i większych szansach w starcie na studia – podkreśla Przemysław Knap, dyrektor Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu.

Jak co roku w styczniu ogłaszany jest Ranking Perspektyw. W edycji 2023 roku możemy pochwalić się dobrymi wynikami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że wszystkie prowadzone przez nas licea znalazły się w wśród 100 najlepszych liceów na Dolnym Śląsku. Najlepsze jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, które zajęło 13 miejsce na Dolnym Śląsku. Tuż za nim, na 16 miejscu, uplasowało się II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy. Obydwa licea zdobyły złotą odznakę. Na dalszych miejscach znajdują się Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu (58 miejsce) oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy (63 miejsce). Te licea otrzymały brązową odznakę. Na 77 miejscu uplasowało się Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach – wylicza Grzegorz Stawarz, dyrektor wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

Wśród techników prym wiedzie Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia, który zajął 9 miejsce i może poszczycić się srebrną odznaką. Na brązową odznakę zasłużył w tym roku Zespół Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy, który zajął 16 miejsce. Na 28 miejscu uplasował się Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy, na 39 miejscu znajduje się Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy, a na 57 miejscu jest Zespół Szkół w Strzegomiu – przywołuje Stawarz.

/mn, asz/

Poprzedni artykułJak prawidłowo wybrać kask skiturowy? Sprawdź podpowiedzi
Następny artykułCzy warto studiować niestacjonarnie?