Strona główna Artykuł sponsorowany Jak prawidłowo wybrać kask skiturowy? Sprawdź podpowiedzi

Jak prawidłowo wybrać kask skiturowy? Sprawdź podpowiedzi

0
Jeszcze przed rozpoczęciem swojej przygody ze skiturami, warto zastanowić się nad swoim bezpieczeństwem w trakcie wykonywania tej czynności sportowej. Bez wątpienia jego podstawą będzie odpowiedni kask skiturowy. Czym się cechuje i jak go prawidłowo dobrać do swoich potrzeb? Konkretne odpowiedzi na te i mnóstwo innych pytań dotyczących tego tematu znajdziesz w tym artykule. Przekonaj się!

Warto, aby twój kask skiturowy spełniał normy ISMF

W ostatnich latach w świecie zawodów skialpinistycznych i skiturowych nastąpiły istotne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim norm, do których należy dostosować swój kask. Chodzi o zawodników, którzy biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowych.

Zasady dotyczące zawodów skialpinistycznych ustala Międzynarodowa Federacja Narciarstwa Wysokogórskiego. Co ważne, do jej wymagań muszą się dostosować wszystkie osoby, które biorą czynny udział w imprezach pod jej patronatem albo te, które korzystają z ustalonych przez nią regulaminów. Jednak często są one przeoczane przez niektóre osoby zajmujące się skituringiem i skialpinizmem hobbystycznie.

A nie warto ignorować zaleceń czy nakazów wydanych przez ISMF. Dzięki nim zwiększasz znacznie swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim warto przyjrzeć się bliżej dyrektywom Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wysokogórskiego, gdy szukasz odpowiedniego stroju do tego sportu. Dlatego wybierz swój nowy kask skiturowy zgodnie z zaleceniami ISMF, a to da ci maksymalne bezpieczeństwo podczas skituringu. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad, na które bardzo duży wpływ miały dyrektywy tej organizacji.

Jakie konkretnie normy powinien spełniać twój nowy kask skiturowy?

Jeszcze do niedawna Międzynarodowa Federacja Narciarstwa Wysokogórskiego od uczestników zawodów sportowych wymagała posiadania kasku, który spełnia jedynie jedną z dwóch poniższych norm. Piszemy o normach EN 12492 i UIAA 106. Co ważne, mnóstwo modeli kasków wspinaczkowych spełnia je obie jednocześnie. Wśród nich znajduje się popularny i polecany przez wielu specjalistów do skituringu kask Dynafit.

Zwróć jednak uwagę na ostrzeżenia zawarte w instrukcji wybranego modelu kasku skiturowego. Informuje ono o tym, którym konkretnie aktywnościom się go dedykuje. Co ważne, klasyczne kaski wspinaczkowe zazwyczaj mają na celu właściwą amortyzację wstrząsów pionowych, czołowych, bocznych oraz grzbietowych. W ich przypadku istotną cechą jest również wytrzymałość na przebicie. Zwróć uwagę również na pasek podbródkowy, który powinien wytrzymać działanie siły do 50 daN, a przy tym wykazywać możliwość rozciągnięcia do 25 mm. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zsuwał się on z twarzy.

Wraz z rozpoczęciem się sezonu 2016/2017 pojawił się również dodatkowy zapis regulaminie dotyczący kasków. Od tamtego czasu powinny one spełniać także normę EN 1077.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kask skiturowy?

Bez wątpienia przy wyborze odpowiedniego kasku skiturowego dla siebie warto zwrócić swoją uwagę na najnowsze rozwiązania proponowane przez cenionych producentów. Nowoczesne modele od takich marek jak Dynafit, Uvex czy Grivel doskonale sprawdzają się zarówno w czasie wspinaczki, jak i zjazdów. Wybór jednego z ich kasków zapewni ci maksymalne bezpieczeństwo zarówno podczas wymagających wypraw, jak i wycieczek skiturowych.

Pamiętaj, aby podczas wyboru kasku skiturowego dla siebie zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom bezpieczeństwa, który ma ci on zapewnić. Istotny jest także twój komfort noszenia go. Nie zapomnij również o tym, aby twój kask spełniał odpowiednie normy. Powodzenia na zakupach!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPierwszy tegoroczny bój i pierwsze zwycięstwo
Następny artykułSukces świdnickich szkół średnich w najnowszym rankingu „Perspektyw”. Jak wypadły poszczególne licea i technika?