Strona główna Artykuł sponsorowany Sprawdź stan mieszkalnictwa we Wrocławiu

Sprawdź stan mieszkalnictwa we Wrocławiu

0
Stan mieszkalnictwa w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nadal wiele rodzin żyje razem, ponieważ np. młodsze pokolenie nie może znaleźć odpowiedniego lokalu lub dostępne nieruchomości są zbyt drogie. Zastanawiasz się, jak wygląda stan mieszkalnictwa we Wrocławiu? Jakie nieruchomości są dostępne. Ile nowych zostało dopuszczonych do użytkowania? Ilu jest chętnych na lokale i jak szybko znikają ogłoszenia? Sprawdź!

Jakie mieszkania można znaleźć we Wrocławiu?

Wrocław ma duży potencjał edukacyjny, kulturalny, gospodarczy i przedsiębiorczy. Zatem nic dziwnego, że wiele młodych osób chętnie szuka tu miejsca do życia. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w tym mieście mają do wyboru nieruchomości. Są dostępne lokale:

  • z rynku wtórnego – wiele z nich znajduje się w starych kamienicach, które mają niezwykły klimat. Jednak należy pamiętać, że instalacje w tych budynkach zostały wykonane wiele lat temu i obecnie mogą być awaryjne,
  • z rynku pierwotnego – wyróżniają się one nowoczesnym designem i funkcjonalnym układem, a więc przypadną do gustu młodym osobom. Jest ich duży wybór. Tylko w 2021 roku dopuszczono do użytku ponad 25 000 nieruchomości, a na 2022 rok wydano prawie 30 000 pozwoleń do budowy kolejnych. Jednak większość z nich powstaje na obrzeżach miasta, więc mogą pojawić się kłopoty z podróżowaniem po mieście.

Warto również zainteresować się nieruchomościami na wynajem instytucjonalny. Takie lokale oferuje m.in. PFR Wrocław. Są to nowe obiekty, które zostały wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus. Najemcy takich nieruchomości płacą wyłącznie czynsz, koszty eksploatacyjne i rachunki za media według własnego zużycia. Ponadto mają prawo ubiegać się o dodatki mieszkaniowe, dzięki którym można nieco zmniejszyć wysokość opłat za użytkowanie lokalu.

Najem instytucjonalny jest przeznaczony dla osób, które wykazują tzw. zdolność czynszową, czyli zarabiają wystarczająco, aby pokryć wszystkie koszty wynajmu. Zatem z tego rozwiązania mogą skorzystać także osoby, które niedawno rozpoczęły pracę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz np. na stronie wroclaw.mdr.pl.

Ile osób jest chętnych na mieszkania?

Nieruchomości we Wrocławiu dość szybko znikają z tablic ogłoszeń. Dzieje się to z kilku powodów.

  • Do miasta ciągle napływają nowe osoby w poszukiwaniu wykształcenia czy pracy. 
  • Od lutego 2022 roku do Wrocławia napłynęło kilkaset tysięcy Ukraińców, którzy szukają miejsca do życia.
  • Coraz więcej młodych osób chce się usamodzielnić i wyprowadzić od rodziców. 

Ponadto w stolicy województwa dolnośląskiego wciąż brakuje mieszkań dla wszystkich. W rezultacie najlepsze nieruchomości są bardzo szybko wynajmowane lub sprzedawane. Dlatego jeśli znajdziesz interesujący lokal, nie zwlekaj, tylko jak najszybciej skontaktuj się z właścicielem. Jeśli okaże się, że mieszkanie Ci odpowiada, warto podjąć decyzję w jak najkrótszym czasie.

Ile kosztują mieszkania we Wrocławiu? 

Ceny nieruchomości na sprzedaż, jak i wynajem we Wrocławiu znacznie wzrosły w ostatnim roku. Obecnie koszt zakupu 1m2 nieruchomości w stolicy województwa dolnośląskiego wynosi ponad 9 300 zł. Z kolei średnia cena wynajmu lokalu o metrażu:

  • do 38 m2 wynosi 2370 zł,
  • od 38 do 60 m2 to 3 060 zł,
  • powyżej 60 m2 to ponad 3 900 zł.

Należy pamiętać, że z każdym kolejnym miesiącem ceny za mieszkania we Wrocławiu rosną. Dlatego nie warto zwlekać z decyzją o ich zakupie bądź wynajmie.

Sytuacja mieszkaniowa we Wrocławiu nie jest najkorzystniejsza. Jednak nie zniechęcaj się. Uważnie śledź zmiany na rynku, a uda Ci się znaleźć atrakcyjną nieruchomość.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNa parkiecie rywalizowali najmłodsi siatkarze
Następny artykułKolejne świdnickie zabytki mają szansę odzyskać blask. Nie będzie miejskich dotacji, ale można starać się o środki rządowe