Strona główna 0_Slider Drzewa łamią się jak zapałki, leśnicy odradzają wycieczki do lasu. „Jest bardzo...

Drzewa łamią się jak zapałki, leśnicy odradzają wycieczki do lasu. „Jest bardzo niebezpiecznie”

0

Ze względów bezpieczeństwa odradzamy wycieczki do lasu – ostrzegają pracownicy Nadleśnictwa Świdnica. Leśnicy z Wałbrzycha podjęli z kolei decyzję o wprowadzeniu kilkudniowego zakazu wstępu do lasów tamtejszego Nadleśnictwa.

fot. Nadleśnictwo Świdnica

Ostrzeżenia mają związek z ostatnimi warunkami pogodowymi, w wyniku których w górskich lasach na Dolnym Śląsku pojawiła się okiść. Lód oraz zlodowaciały śnieg przeciążają gałęzie drzew, prowadząc do ich łamania. Zdaniem leśników zdecydowanie nie jest to bezpieczny moment na wycieczkę.

Odpuście sobie wszelkie wycieczki w las! Jest naprawdę bardzo niebezpiecznie! Drzewa oblepione śniegiem i lodem co chwilę strzelają i się łamią. Sytuacji nie poprawia panujące na szlakach lodowisko. W trosce o Wasze bezpieczeństwo naprawdę apelujemy żeby nie wchodzić do lasu, aż do czasu ustąpienia obecnych warunków – przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Wałbrzych.

Mapa obowiązujących zakazów wstępu do lasu (mat. Lasy Państwowe)

Dodatkowo, nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasów, który będzie obowiązywał od 30 stycznia do 2 lutego. – Zakaz wprowadzony został z racji na wysokie uszkodzenie drzewostanów spowodowane przez wystąpienie okiści lodowej. Obłamujące się konary i całe drzewa, spadające kawałki lodu, a dodatkowo silny wiatr i zapowiadane dalsze opady śniegu, stwarzają wysokie zagrożenie dla zdrowia i życia osób odwiedzających lasy naszego nadleśnictwa. Dodatkowo warstwę zalegającego śniegu okrywa gruba warstwa lodu, co podwyższa ryzyko kontuzji. W trosce o Państwa bezpieczeństwo prosimy o stosowanie się do zakazu, a także unikanie przebywania w jakichkolwiek zadrzewianiach lub w obrębie rzutu koron drzew – informują leśnicy.

Zdjęcia udostępnione przez Nadleśnictwo Świdnica (fot. Sara Kosmala, Andrzej Pernet, Sylwester Pyrcz):

/mn/

Poprzedni artykułWorek medali i znakomita walka… Świetny występ naszych judoków w Łagiewnikach! [FOTO]
Następny artykułNatalia Lubrano i świdniccy artyści wystąpili w świdnickim teatrze [FOTO]