Strona główna 0_Slider Komu prezydent Świdnicy za miejskie pieniądze zafundowała nocleg w Hiltonie? WSA nakazuje...

Komu prezydent Świdnicy za miejskie pieniądze zafundowała nocleg w Hiltonie? WSA nakazuje odpowiedzieć

0

Portal Swidnica24.pl po raz kolejny wygrał z urzędem miejskim w Świdnicy w sprawie udzielania informacji. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu orzekł, że magistrat jest zobowiązany do udzielenia informacji, dotyczącej osoby korzystającej z noclegu w hotelu, opłaconym przez urząd. A chodzi o czterogwiazdkowy Hampton by Hilton i pobyt za 2 tysiące złotych.

Zdjęcia z wyjazdu służbowego Beaty Moskal-Słaniewskiej na Campus Polska w Olsztynie w 2021r. udostępnione w mediach społecznościowych.

Sprawa jest pokłosiem artykułu, zamieszczonego na Swidnica24.pl w 2021 roku. „Sutryk 50, Fijołek 109, Moskal-Słaniewska 3200 zł za delegację. Prezydent Świdnicy w rozjazdach” dotyczył kosztów delegacji, poniesionych przez samorządowców w związku z udziałem w wydarzeniu o charakterze politycznym, organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2021 roku. Na Campus Polska Przyszłości w roli prelegentki została zaproszona również Beata Moskal-Słaniewska. Wydarzenie, jak poinformowało biuro prasowe Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski organizował jako polityk, a nie prezydent Warszawy i na ten czas skorzystał z urlopu. Inaczej zdecydowała Beata Moskal-Słaniewska.

Po wspomnianym artykule do Urzędu Miejskiego w Świdnicy portal skierował wnioski o skany faktur i delegacji. Jak się okazało, 2 000 złotych kosztowała opłata za cztery doby w dwuosobowym pokoju w Hotelu Hampton by Hilton w Olsztynie. Dlaczego tak drogi hotel? Dlaczego pokój dwuosobowy? Kogo ze sobą w ramach delegacji Beata Moskal-Słaniewska zabrała do Olsztyna? – Pokój był standardowy i ceny były jednolite dla wszystkich tego typu pokoi.  Zwrócę również uwagę, że wysłana do Pani to faktura pro-forma za rezerwację 1 pokoju z możliwością wykorzystania dla 2 osób. Opłata dokonana została za nocleg Pani prezydent – odpowiedziała rzeczniczka UM  Magdalena Dzwonkowska.

W tym roku portal zwrócił się do rzeczniczki o udostępnienie faktury za nocleg w Hampton by Hilton. Okazało się, że na fakturze istnieje adnotacja o liczbie osób zameldowanych w pokoju i jest to liczba 2. Ponowiliśmy więc pytanie o drugą osobę zameldowaną na pobyt od 29 sierpnia do 2 września 2021. Zamiast jednoznacznej odpowiedzi, nadeszła informacja, że „w Campus Polska nie uczestniczyli inni urzędnicy. Prezydent nocowała w pokoju dwuosobowym„. Portal zwrócił się do hotelu Hampton by Hilton w Olsztynie z pytaniami, ile osób było zameldowanych w pokoju i otrzymaliśmy odpowiedź: „Zgodnie z fakturą, którą przesłała Pani w załączeniu, w terminie 29.08.2021-02.09.2021 w pokoju zameldowane były dwie osoby dorosłe”. Hotel poinformował również, że została odnotowana jedna płatność. Opłatę w wysokości 2 tysięcy złotych wniosła Gmina Miasto Świdnica. W związku z tym, że rzeczniczka Urzędu Miejskiego nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania, została skierowana skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wyrokiem z 11 stycznia 2023 roku WSA w całości uznał rację redakcji, wskazując, że „oczekiwane przez stronę we wniosku informacje stanowią informację publiczną, albowiem informacje te związane są z wydatkami ponoszonymi przez Urząd Miasta (Gminę), a więc finansowanymi ze środków publicznych. Są to informacje o sposobie wydatkowania środków publicznych przez jednostkę samorządu terytorialnego (art.6 ust. 1 pkt 5 lit.c u.d.i.p.)” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. Sąd nakazuje udzielenia informacji, kim była osoba, która korzystała z noclegu razem z prezydent Świdnicy. -„Należy się zgodzić ze skarżącą, że udzielona odpowiedź jest niepełna i wymijająca i nie wyjaśnia, jaka osoba, oprócz Prezydenta Miasta, korzystała z noclegu w hotelu, opłaconego ze środków publicznych, a więc czy jest to osoba uprawniona do korzystania noclegów opłacanych przez Gminę. Skarżąca załączyła do skargi korespondencję z hotelem, z której wynika, że w pokoju zameldowane były dwie osoby i została dokonana jedna płatność za dwie osoby.” Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co jasne dla sądu administracyjnego, dla prokuratury nie do pokonania

Równolegle z postępowaniem przed WSA sprawą zajmowała się prokuratura. Najpierw decyzją prokuratora okręgowego w Świdnicy została przekazana ze Świdnicy do Wałbrzycha. 5 września 2022r. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu wszczęła śledztwo w sprawie mającego mieć miejsce w okresie od 29 sierpnia do 2 września 2021 roku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydent Świdnicy o czyn z art. 231 par. 2 kodeksu karnego.

Kolejnym krokiem było wyłączenie wszystkich prokuratur z okręgu wałbrzyskiego i śledztwo w grudniu trafiło do Prokuratury Rejonowej w Bolesławcu, a tam decyzja zapadła błyskawicznie. 27 grudnia 2022 roku postępowanie zostało umorzone.

— Postępowanie prowadzone było o przestępstwo z art. 231 § 2 kk, albowiem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie dotyczyło wykorzystania środków publicznych do prywatnych celów – a więc działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (co stanowi jedno ze znamion przestępstwa z art. 231 § 2 kk). Jest to typ kwalifikowany przestępstwa przekroczenia uprawnienia zagrożony karą surowszą niż przestępstwo z art. 231 § 1 kk. W toku postępowania wykazano m.in., że w pokoju w hotelu w Olsztynie z Panią Prezydent Świdnicy przebywała jeszcze jedna osoba lecz nie ustalono jej tożsamości. Postępowanie prowadzone przez prokuraturę Rejonową w Bolesławcu zostało umorzone z uwagi na brak czynu zabronionego. Nie stwierdzono bowiem, żeby doszło do wykorzystania środków publicznych, w szczególności aby nocleg osoby prywatnej został opłacony ze środków publicznych.” – odpowiada rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski.

Dopytaliśmy, jakie czynności zostały wykonane, by ustalić, kto przebywał z prezydent Świdnicy w Hiltonie.

– W toku śledztwa przesłuchano w charakterze świadka Panią  Beatę Moskal-Słaniewską. Prokurator wystąpił o wszelkie dane dotyczące zameldowania wymienionej w Hotelu  Hampton by Hamilton   w Olsztynie. Dane meldunkowe są  w formie elektronicznej. Nocleg Beaty Moskal-Słaniewskiej w hotelu został opłacony ze środków publicznych w wysokości 2.000 zł , natomiast nie ma dowodu, by pobyt drugiej osoby został opłacony ze środków publicznych i by doszło do uszczuplenia  tych środków. Cena była ustalona za pokój, a nie osobę. Nie ustalono tożsamości drugiej osoby z uwagi na odmowę udzielenia informacji w tym zakresie przez Beatę Moskal-Słaniewską. Hotel nie ma wiedzy  na temat pobytu drugiej osoby i jej danych osobowych. Zameldowana jest jedna osoba – odpowiada prokurator Ewa Łomnicka. Hotel w korespondencji z redakcją Swidnica24.pl odpowiedział, że za pokój została dokonana tylko jedna opłata i była to opłata wniesiona przez Gminę Miasto Świdnica. Druga osoba, która – jak ustaliła jednak prokuratura – była, nie płaciła za swój pobyt.

Wygląda na to, że prokuratorzy uznali, że funkcjonariusz publiczny korzystając z hotelu za publiczne pieniądze może użyczać miejsca komu chce, bo przecież opłata dotyczy pokoju, a nie osób. Czyli prezydent Świdnicy zamiast jedynki mogła sobie wziąć za miejską kasę dwuosobowy pokój, zaprosić na wolne łóżko kogo chciała i podatnikom, którzy zapłacili, nic do tego.

Na decyzję o umorzeniu została skierowana skarga do sądu.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułCiągnęła psa za samochodem. Sołtyska Wirek skazana na rok więzienia w zawieszeniu
Następny artykułKoszulki dziecięce — jakie modele wybrać dla chłopca i dziewczynki?