Strona główna 0_Slider „IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara. Zdjęcia kręcono przy zaporze Jeziora Bystrzyckiego,...

„IO” Jerzego Skolimowskiego powalczy o Oscara. Zdjęcia kręcono przy zaporze Jeziora Bystrzyckiego, w filmie wystąpił osiołek z Lubachowa

0

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej we wtorek ogłosiła nominacje do Oscarów. Wśród pięciu nominowanych w kategorii najlepszy film międzynarodowy znalazło się „IO”. Obraz Jerzego Skolimowskiego to historia prostego osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

mat. Gutek Film

„IO” (ang. „EO”) nawiązuje do filmu „Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona, zaliczanego do klasyki kina francuskiego. Tytułowym bohaterem jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra. Dziewczyna troskliwie się nim opiekuje, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, owa dwójka musi się rozdzielić. Osiołek trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli.

Zdjęcia do obrazu „IO” realizowane były w okolicach zapory Jeziora Bystrzyckiego w marcu 2021 roku. Tam również wykonano zdjęcie ilustrujące plakat filmu. – W filmie wystąpiły dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy oraz osiołek, który przyjeżdża do nich na onoterapię – zwracała uwagę psycholog Natalia Wernecka, pracująca z podopiecznymi ZSS Świdnica oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdnicy.

mat. Gutek Film

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. 

We wtorek, 24 stycznia ogłoszono nominacje do Oscara – nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W kategorii najlepszy film międzynarodowy nominację otrzymał „IO” Jerzego Skolimowskiego, a także: „Blisko” Lucasa Dhonta (Belgia), „Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera (Niemcy), „Cicha dziewczyna” Colma Baireada (Irlandia) oraz „Argentyna, 1985” Santiago Mitrego (Argentyna).

95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę, 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

/opr. mn/

Poprzedni artykułBędą tworzyć witraże. Warsztaty rękodzielnicze wkrótce w Klubie Bolko
Następny artykułSzykują się drogowe utrudnienia w Jaworzynie Śląskiej. Wyznaczony zostanie objazd