Strona główna 0_Slider Grypa w natarciu? Świdnicki szpital wprowadza częściowy zakaz odwiedzin, liczba zachorowań wyższa...

Grypa w natarciu? Świdnicki szpital wprowadza częściowy zakaz odwiedzin, liczba zachorowań wyższa niż przed rokiem

0

Na trzech oddziałach świdnickiego szpitala „Latawiec” wprowadzony został zakaz odwiedzin. Taką decyzję podjęto w związku z występującym na terenie kraju wzrostem liczby zakażeń wirusowych. W pierwszym tygodniu tego roku zarejestrowano w Polsce ponad 306 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jak wygląda sytuacja w powiecie świdnickim?

Od wtorku, 10 stycznia zakaz odwiedzin obowiązuje już na trzech oddziałach Regionalnego Specjalistycznego Szpitala „Latawiec” w Świdnicy. – W związku z występującym na terenie kraju wzrostem zakażeń wirusowych szerzących się drogą kropelkową i oddechową oraz stanem aktualnie hospitalizowanych chorych, w trosce o ich dobro do dnia 31 stycznia 2023 r. obowiązuje zakaz odwiedzin w oddziałach: neurologicznym z pododdziałem udarowym, dziecięcym z pododdziałem intensywnej terapii dziecięcej, kardiologicznym z pododdziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego i z pododdziałem angiologicznym – informuje Łukasz Czajkowski z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

W sprawie dużej liczby zachorowań na grypę minister zdrowia zabrał głos już pod koniec ubiegłego roku. – Mamy nieco odmienną sytuację epidemiczną jeśli chodzi o grypę w porównaniu do poprzednich lat. Poziom zachorowań, jaki przed świętami odnotowaliśmy jest rzeczywiście wyższy niż w roku chociażby 2019 i osiąga wielkości takie, które w innych latach były apogeami zachorowań na grypę. Mamy mniej więcej tygodniowo 300 tys. przypadków, dla porównania COVID-u jest mniej więcej od 3 do 4 tys. w tygodniu – mówił minister Adam Niedzielski w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”. Zaznaczał wówczas, że w związku z sytuacją epidemiczną rząd nie przygotowuje żadnych obostrzeń. Zachęcał jednak do noszenia maseczek w miejscach zatłoczonych.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia, przy czym szczyt zachorowań przypadał zwykle na okres między styczniem a marcem. Sytuację na bieżąco monitoruje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Według danych zebranych w okresie od 23 do 31 grudnia 2022 roku, w Polsce zarejestrowano 389 088 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Na Dolnym Śląsku było to 15 417 przypadków. W ostatnich dziewięciu dniach ubiegłego roku z powodu grypy lub jej podejrzenia do szpitali w całym kraju trafiły 3452 osoby, z czego 242 w województwie dolnośląskim. W tym samym okresie całej Polsce odnotowano zanotowano 23 zgony z powodu grypy.

W pierwszym tygodniu 2023 roku w całym kraju zarejestrowano 306 637 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego 17 053 w województwie dolnośląskim, zaś do szpitali w całym kraju trafiło 2891 osób, w tym 193 na Dolnym Śląsku. Od 1 do 7 stycznia w całej Polsce odnotowano zanotowano 7 zgonów z powodu grypy. – Najnowsze dane epidemiczne potwierdzają hamowanie wzrostów zakażeń grypowych. W minionym tygodniu mieliśmy ponad 306 tys infekcji i podejrzeń infekcji, co oznacza, że średniodziennie notowaliśmy 43,7 tys zakażeń, czyli 1% więcej niż tydzień wcześniej. Kluczowe będą najbliższe dni – wskazywał przed dwoma dniami minister zdrowia.

Jak wygląda sytuacja w powiecie świdnickim? Dane dotyczące poprzedniego oraz bieżącego sezonu grypowego udostępniła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świdnicy. – W 2021 roku z terenu powiatu świdnickiego zgłoszono 33 038 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a w roku 2022 zarejestrowano 45 715 ww. przypadków – informuje Halina Ulanowska, kierownik sekcji epidemiologii PSSE. W rozbiciu na poszczególne miesiące liczba zachorowań i podejrzeń zachorowania przedstawia się następująco: październik 2022 roku – 4694 przypadków (rok wcześniej było to 4307 przypadków), listopad 2022 roku – 4632 przypadków (rok wcześniej: 5156), grudzień 2022 roku – 8250 przypadków (rok wcześniej: 4699), 1-7 stycznia 2023 roku – 1361 przypadków (rok wcześniej: 816).

Jak uchronić się przed zachorowaniem? Państwowy Zakład Higieny wylicza następujące działania: • Coroczne szczepienia przeciw grypie. • Przestrzeganie higieny mycia i dezynfekcji rąk. • Zakrywanie ust i nosa w czasie kaszlu i kichania. • W okresie sezonu grypowego unikanie przebywania w pomieszczeniach o dużym zagęszczeniu ludzi. • Unikanie przez osoby z objawami zakażenia górnych dróg oddechowych bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi. • W zakładach medycznych wprowadzenie odpowiednich dla danej jednostki zarządzeń prewencyjnych i stworzenie technicznych warunków do ich respektowania. • W innych zakładach pracy wprowadzenie rozwiązań technicznych i zarządzeń administracyjnych zapobiegających szerzeniu się zakażeń.

/PZH, PSSE Świdnica, mn/

Poprzedni artykułWznowiono prace na alei Niepodległości. Nowy wykonawca ma dziesięć miesięcy na dokończenie inwestycji [FOTO]
Następny artykułRuszył nabór wniosków o nagrody dla sportowców za wyniki w 2022 roku