Strona główna 0_Slider Gdzie warto rodzić? Świdnicki „Latawiec” w rankingu porodówek

Gdzie warto rodzić? Świdnicki „Latawiec” w rankingu porodówek

0

Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy znalazł się na drugim miejscu w dolnośląskim rankingu porodówek Fundacji „Rodzić po Ludzku”. Takie miejsce placówka uzyskała na podstawie ocen wystawionych przez pacjentki, które za pośrednictwem anonimowych ankiet podzieliły się informacjami z pobytu.

Ranking szpitali Fundacji Rodzić po Ludzku ma długą historię. Już pierwsze akcje społeczne pod hasłem „Rodzić po ludzku” w latach 1994 i 1995 miały między innymi na celu opracowanie przewodnika po polskich porodówkach. Przewodnik pomagał kobietom w wyborze najlepszego miejsca narodzin ich dziecka. Wskazywał szpitale, które świadczą opiekę z poszanowaniem praw rodzących i ich dzieci. Kobiety miały możliwość przekazania swoich historii porodowych w postaci listów. Dodatkowo powstała również specjalna ankieta do wypełnienia po porodzie. Kolejnym krokiem było stworzenie internetowej bazy szpitali oraz regularnie aktualizowanego rankingu.

W zestawieniu uwzględniane są porodówki, które mają zebrane przynajmniej 30 ankiet wypełnionych przez kobiety, które urodziły w bieżącym roku oraz w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych. Punktacja szpitala jest wyliczana na podstawie odpowiedzi udzielanych przez świeżo upieczone matki na temat opieki w danej placówce. Oceniane są następujące kwestie: realizacja planu porodu, swoboda rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, opieka podczas cięcia cesarskiego, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacja praw pacjenta, warunki w szpitalu, ocena postawy personelu, zadowolenie z opieki.

Dzięki solidarności kobiet, które dzielą się w ankiecie informacjami z pobytu w szpitalu, kobiety szukające odpowiedniego miejsca do porodu mogą dowiedzieć się, w którym szpitalu jest respektowany i w jakim stopniu standard opieki okołoporodowej. W ten sposób mogą wybrać szpital, w którym opieka będzie odpowiadać ich potrzebom i preferencjom. Ranking przyczynia się również do podniesienia jakości świadczonych przez szpitale usług publicznych – wskazują przedstawiciele fundacji.

W najbliższych dniach Fundacja Rodzić po Ludzku planuje opublikować zestawienie najlepszych szpitali położniczych w 2022 roku, w którym wyliczana będzie czołowa dziesiątka szpitali w kraju, a także po trzy najwyżej oceniane placówki w każdym z województw. Już teraz sprawdziliśmy, jak w bieżącym rankingu oceniane są dolnośląskie szpitale:

  1. Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie: ocena 75/100,
  2. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy – Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec”: ocena 72/100,
  3. Milickie Centrum Medyczne: ocena 71/100,
  4. Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy: ocena 71/100,
  5. Samodzielny Publiczny Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie: ocena 70/100,
  6. Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy: ocena 69/100,
  7. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu – Klinika Ginekologii i Położnictwa: ocena 69/100,
  8. Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu: ocena 62/100,
  9. Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu: ocena 58/100,
  10. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu: ocena 57/100.

Oceny świdnickiego szpitala dokonano na podstawie 176 ankiet. Zgodnie z nimi realizację planu porodu oceniono średnio na 57,66 pkt, swobodę rodzenia – 50,46 pkt, kontakt z dzieckiem po narodzinach – 71,03 pkt, opiekę podczas cięcia cesarskiego – 74,7 pkt, pomoc w opiece nad dzieckiem – 42,25 pkt, wsparcie w karmieniu piersią – 89,88 pkt, realizację praw pacjenta – 71,47 pkt, warunki w szpitalu – 73,26 pkt, postawę personelu – 86,11 pkt, a zadowolenie z opieki oceniono na 95,32 pkt.

W 2022 roku w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec”  na świat przyszło w sumie 1324 dzieci.

/mn/

Poprzedni artykułMłodzież z dwoma zwycięstwami
Następny artykułDachowanie na krajowej „trzydziestce piątce”