Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Świętowali 50-lecie małżeństwa

Świętowali 50-lecie małżeństwa [FOTO]

0

Każdego roku w gminie Świdnica małżonkowie, którzy przeżyli razem 50 lat, zapraszani są na uroczyste spotkanie, podczas którego obierają życzenia i gratulacje wraz z medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi im przez prezydenta RP.

Do grona par, które mogą poszczycić się tak długim stażem małżeńskim dołączyli państwo Grażyna i Aleksander Gumny z Mokrzeszowa. – To piękny jubileusz, świadczący o państwa miłości, przywiązaniu i wzajemnym szacunku. Stanowicie wzór dla młodszych pokoleń, że można zbudować trwały związek małżeński. Przyjmijcie życzenia dalszych długich lat wspólnego życia w zdrowiu, a także w radości, którą niesie Wasza miłość – mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica, wręczając jubilatom odznaczenia. Szczęśliwym i wzruszonym jubilatom towarzyszyła rodzina i przyjaciele, a gratulacje z okazji Złotych Godów państwu Gumnym złożyła osobiście kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy Dorota Kruźlak.

Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie uhonorowani zostali również państwo Władysław i Wanda Budziszyn z Bystrzycy Dolnej, którzy przeżyli ze sobą blisko 56 lat. Samej uroczystości przyznania odznaczenia nie doczekał pan Władysław, a w jego imieniu medal odebrała małżonka.

Odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty.

O nadanie odznaczenia występuje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich. Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców trzech gmin: miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni przedłożyć odpis aktu małżeństwa. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków.Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie zostały odznaczone medalami mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, prezydent miasta Świdnicy, wójt gminy Świdnica i wójt gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułE-recepty – najważniejsze informacje
Następny artykułObsługa celna – na czym to polega?