Strona główna Artykuł sponsorowany E-recepty – najważniejsze informacje

E-recepty – najważniejsze informacje

0

E-recepta to nic innego jak wersja elektroniczna recepty, dzięki której lekarz może prościej przekazać informacje dotyczące danych leków w aptece. Od początku 2020 roku wystawianie e-recepty jest obowiązkowe dla wszystkich lekarzy, zamiast tradycyjnej wersji papierowej. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Teleporady — co warto wiedzieć?

Chcąc bliżej przyjrzeć się tematowi dotyczącemu e-recept, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi teleporad, które w okresie pandemicznym okazały się bardzo potrzebne.

Lekarskie teleporady działają na bardzo prostej zasadzie. Polegają one na udzielaniu porad zdrowotnych za pomocą telefonu. W dzisiejszych czasach stają się one zupełną normą. Konsultacja z danym lekarzem na odległość jest dużą wygodą, szczególnie dla osób zabieganych albo starszych, które nie mają transportu do ośrodka zdrowia. Jest to również bardziej bezpieczne, pacjenci, którzy chcą otrzymać pomoc w jakiejś sprawie, nie muszą udawać się do gabinetu lekarskiego, gdzie istnieje duże ryzyko spotkania się z osobami chorymi i zarażającymi.

Należy jednak pamiętać, że teleporada nie powinna całkowicie zastąpić wizyt u lekarza. Rozmowa telefoniczna nie może zastąpić tradycyjnej diagnozy. Sprawdzi się ona bardzo dobrze, kiedy pacjenci przyjmują stałe leki lub po przebytej chorobie wymagają kontroli lekarskiej. Dzięki teleporadom można też uzyskać zwolnienia lekarskie, a także właśnie e-recepty.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to dokument elektroniczny, który można otrzymać w wersji wydrukowanej lub online. Zawiera ona takie informacje jak dane pacjenta oraz dane lekarza i ośrodka zdrowia, informacja o zapisanych lekach, a także datę wystawienia dokumentu i datę jego ważności.

Korzystanie z elektronicznej e-recepty nie jest trudne. Kiedy lekarz wystawi dokument, pacjent może otrzymać wydrukowaną wersję recepty oraz otrzymać SMS-a z czterocyfrowym kodem, który razem z nr PESEL należy przedstawić w aptece.

E-recepta a Internetowe Konto Pacjenta 

Jak wspomniano wcześniej, wszelkie informacje, które są potrzebne do zrealizowania e-recepty, pacjenci otrzymują poprzez SMS lub mail. Dane kontaktowe znajdują się w IKP, czyli w Internetowym Koncie Pacjenta.

Logując się do systemu IKP można sprawdzić dane dotyczące swoich poprzednich recept, badań lekarskich oraz innych informacji na temat zdrowia. W zakładce „Moje konto” można wybrać sposób powiadamiania o nowych receptach.

Inne informacje o e-receptach

Jeśli chodzi o realizację e-recepty, nie trzeba tego robić osobiście. Z powodzeniem można poprosić jakąś osobę bliską o pomoc, wystarczy jej podać numer PESEL, a także kod otrzymany od lekarza.

E-receptę można zrealizować w każdej aptece. Trzeba tylko pamiętać o tym, że wszystkie opakowania danego leku trzeba koniecznie kupić w tej samej aptece co pierwsze opakowanie. Do wystawienia e-recepty uprawnieni są lekarze wszelkich specjalności, lekarze dentyści, pielęgniarki, a także położne.

Bardzo ważną zaletą dotyczącą e-recepty jest jej czytelność. W przeciwieństwie do tradycyjnych dokumentów farmaceuta może bez problemów odczytać informacje zapisane od lekarza.

Czy portale wystawiające e-recepty są bezpieczne?

Platformy, między innymi takie jak https://e-recepta.net/ mają na celu ułatwienie kontaktu pacjenta z lekarzem. W ten sposób można zaoszczędzić czas, który normalnie byłby przeznaczony na stanie w kolejkach. Z takimi portalami współpracują lekarze specjaliści z wieloletnim doświadczeniem.

Korzystając z tych platform, możemy skonsultować się z lekarzem, aby ten w razie potrzeby wystawił e-receptę lub zwolnienie lekarskie. Cała konsultacja trwa około 15 minut. Wcześniej można umówić się z danym lekarzem na konkretną godzinę i w wyznaczonym czasie odbyć konsultację. Jeżeli jednak sytuacja wymaga szybkiej interwencji, lekarz może skonsultować się z pacjentem w przeciągu jednej godziny. Konsultacje z lekarzem są możliwe przez 7 dni w tygodniu, w godzinach od 7:00 do 22:00.

Ważna jest telekonsultacja

Przed konsultacją z lekarzem, można wybrać z listy konkretny lek i poprosić potem specjalistę o jego wypisanie. Jeżeli jednak pacjent nie jest w stanie sam stwierdzić, jaki lek mu się przyda, może podczas wywiadu z lekarzem poprosić o dobranie odpowiedniego specyfiku. W razie jakiś dodatkowych pytań lekarz może skonsultować się z pacjentem np. mailowo. Dodajmy również, że jeśli lekarz uzna, że pacjent nie potrzebuje żadnego leku, to może odmówić wystawienia e-recepty. Nie jest więc tak, że otrzyma ją każdy, kto o nią poprosi. Wynika to z troski o zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Dla kogo recepty online są dobrym rozwiązaniem?

E-recepta to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które konieczności wychodzenia z domu chcą otrzymać receptę na dany lek. Z usług portalu przede wszystkim korzystają osoby, które od dłuższego czasu regularnie przyjmują dane medykamenty. Bardzo ważne jest także to, że z oferty mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.

Na tego typu platformach można także przeczytać szereg interesujących artykułów informacyjnych i poradnikowych dotyczących tematyki zdrowotnej. W dzisiejszych czasach jest to praktyczne i warte uwagi rozwiązanie, które warto rozważyć. Pamiętajmy jednak, że jeśli czujemy się od dłuższego czasu źle, to mimo wszystko powinniśmy udać się na tradycyjną wizytę lekarską. Czasem lekarz potrzebuje dokładnych oględzin naszego ciała, aby ustalić przyczynę choroby i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Współcześnie e-recepty oraz teleporady to bardzo popularne usługi. Pacjenci, zamiast stać w długich kolejkach do lekarzy, mogą umówić się na konkretną godzinę i z własnego domu porozmawiać z lekarzem, uzyskać wymaganą pomoc, a także receptę na wymagane leki czy zwolnienie lekarskie. Ciekawą propozycją jest portal e-recepta.net, który współpracuje z wieloma lekarzami specjalistami i pozwala pacjentom szybko i wygodnie otrzymać pomoc od lekarza, a także uzyskać receptę na przyjmowane leki. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułŚwiętowali 50-lecie małżeństwa [FOTO]