Strona główna Artykuł sponsorowany Obsługa celna – na czym to polega?

Obsługa celna – na czym to polega?

0

W dzisiejszych czasach, handel międzynarodowy rozwija się coraz szybciej. Import i eksport towarów wymaga skomplikowanej procedury związanych z ich ocleniem. Na szczęście z pomocą przychodzi tu obsługa celna. zajmują się nią agencje, które pomagają przebrnąć przez gąszcz przepisów i dokumentów.

1 Czym jest obsługa celna?
2. Jak wyglądają odprawy?
3.Czym zajmują się agencje celne?

Czym jest obsługa celna?

Obsługa celna to pomoc w dopełnieniu wszystkich formalności i wykonaniu  czynności prawnych, związanych z handlem zewnętrznym, czyli eksportem i importem towarów. Odprawy celne konieczne, aby towary, mogły być dopuszczone do obrotu. Przepisy z tym związane, są regulowane umowami międzynarodowymi. Przepisy te bywają często niejasne, dlatego w ich zrozumieniu pomagają  agenci celni. Specjaliści przygotują niezbędne dokumenty w celu zapewnienia ich zgodności z wymogami prawnymi. Ułatwiają także samą odprawę.  Warto zadbać o obsługę celną w profesjonalnej agencji, która długo działa na rynku.

Zanim przekroczymy granicę celną danego kraju

Odprawy celne  odbywają się zawsze na granicy celnej danego kraju, Ważnym krokiem jest przedstawienie towarów organom celnym, czyli poinformowanie urzędu celnego o przybyciu ładunku, Trzeba mieć faktury, określające wartość towaru, list przewozowy firmy transportowej. W niektórych przypadkach konieczne będą także specjalne zezwolenia producenta, listy towarów a w jeśli sprowadzamy żywe zwierzęta lub produkty pochodzenia zwierzęcego, – świadectwo weterynaryjne.

Trzeba wypełnić deklarację celną. Można to zrobić, na formularzu SAD, lub elektronicznie. Kontrola zwykle wymaga obecności importera, spedytora i odbiorcy, przy czym sprawdzony może zostać cały ładunek, lub jego część.

Istnieją trzy rodzaje odpraw: ostateczna, warunkowa i odroczona. Pierwsza to taka, w której towar nie wraca już na granicę celną. W drugim przypadku, ładunek po pewnym czasie wraca do urzędu celnego lub/i do kraju, skąd przybył. Trzecia opcja zakłada, że urząd celny nie ma odpowiednich narzędzi  i przekazuje go do innej jednostki.

Najważniejsze – złożenie zgłoszenia celnego

Agencja celna to nie jest urzędem celnym, a agent nie jest celnikiem! To instytucja, która przeprowadza klientów przez wszystkie formalności. Przygotowuje deklaracje celne oraz inne dokumenty. Dokonuje także zgłoszenia w urzędzie celnym. Agencja obsługi celnej dysponuje często specjalnymi narzędziami, które przyspieszają procedury. Pomoże też obliczyć należności celno-podatkowych. Niektóre agencje rozszerzają swoją działalność o transport, logistykę i magazynowanie towaru.

Agencja celna AC KAMI – Intrastat i obsługa celna
Adres firmy:
Wichrowa 4, 60-449 Poznań
Telefon:
+48 600 380 666
Strona WWW:
https:// deklaracjeintrastat.pl/

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwiętowali 50-lecie małżeństwa [FOTO]
Następny artykułDom all-inclusive czyli o Magenta Dom słów kilka