Strona główna 0_Slider Świdnica w zimowej szacie. Jaka prognoza na najbliższe dni?

Świdnica w zimowej szacie. Jaka prognoza na najbliższe dni? [FOTO]

0

Zimowa aura zaznaczyła swoją obecność w Świdnicy. Miasto przykryte warstwą białego puchu, zakrywającego jesienno-zimową szarzyznę, uwieczniliśmy na zdjęciach. Sprawdziliśmy zarazem, jak długo taka pogoda będzie nam towarzyszyć. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że najbliższe dni upłyną pod znakiem śnieżnej i mroźnej zimy na obszarze kraju. Jakiej aury możemy spodziewać się w regionie?

W pierwszej połowie tygodnia przeważać będą opady śniegu, na północy miejscami intensywne o charakterze przelotnym, na pozostałym obszarze słabsze o charakterze ciągłym. Miejscami porywisty wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Na przeważającym obszarze kraju całą dobę utrzymają się ujemne temperatury powietrza. Nocami przy dłuższych rozpogodzeniach temperatura minimalna spadać będzie poniżej –10°C, a w kotlinach górskich nawet do –17°C. Jedynie nad morzem maksymalna temperatura powietrza wzrośnie do około 2°C, jednak okresami wiał będzie tam dość silny i porywisty wiatr. W weekend niewykluczone niewielkie ocieplenie powodujące topnienie pokrywy śnieżnej i opady deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu. Miejscami mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź – zapowiadają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozie na bieżący tydzień.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na poniedziałek, 12 grudnia:

Po południu i wieczorem zachmurzenie duże. Opady śniegu, stopniowo zanikające. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni, lokalnie może powodować zamiecie śnieżne.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
Po południu i wieczorem zachmurzenie duże. Opady śniegu, stopniowo zanikające. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Temperatura od -12°C do -10°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na wtorek, 13 grudnia:

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie na ogół duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

W dzień początkowo zachmurzenie duże, później większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie początkowo duże, w drugiej połowie nocy większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C, lokalne spadki do -11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) początkowo słabe opady śniegu. Temperatura od -12°C do -10°C. Wiatr silny, słabnący do umiarkowanego, od 40 km/h do 25 km/h, w porywach początkowo około 55 km/h, północno-zachodni, powodujący miejscami zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie umiarkowane, po południu małe. Temperatura maksymalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-zachodni, powodujący miejscami zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na środę, 14 grudnia:

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe, po północy wzrastające do umiarkowanego. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

W dzień zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów śniegu. Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe, po północy wzrastające do umiarkowanego. Temperatura minimalna od -14°C do -12°C, lokalne spadki do -17°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, rano porywisty, południowy, powodujący miejscami zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów śniegu. Temperatura maksymalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, południowy. Miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na czwartek-sobotę, 15-17 grudnia:

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W sobotę miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -9°C do -6°C, w kotlinach górskich od -12°C do -9°C. Temperatura maksymalna od -5°C do -2°C. Wiatr słaby, zachodni skręcający w sobotę na północny.

W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) w sobotę miejscami słabe opady śniegu. Temperatura od -10°C do -7°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, z kierunków północnych. Lokalnie powodujący zamiecie śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na niedzielę, 18 grudnia:

Zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna od -12°C do -9°C, w kotlinach górskich od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna od -6°C do -4°C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni.

W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) stopniowy wzrost temperatury od -7°C do -2°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, północny skręcający w dzień na południowy. Miejscami powodujący zamiecie śnieżne.

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułTlenek węgla w łazience. Kobieta omdlała w czasie kąpieli
Następny artykułWyjazdowa porażka, a w planie już domowy, mikołajkowy mecz w Świdnicy