Strona główna 0_Slider Śledztwo w sprawie noclegów prezydent Świdnicy jak gorący kartofel

Śledztwo w sprawie noclegów prezydent Świdnicy jak gorący kartofel

0

Żadna z prokuratur okręgu świdnickiego nie chciała się zajmować postępowaniem, wszczętym w sprawie noclegów podczas służbowej delegacji prezydent Świdnicy. Po dwóch miesiącach od wszczęcia śledztwa Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zawnioskowała o wyłączenie wszystkich swoich jednostek. Rzecznik tłumaczy to kolizją w związku z dokonaną w tym roku sprzedażą miejskich gruntów pod nową siedzibę prokuratury.

Sprawa jest pokłosiem artykułu, zamieszczonego na Swidnica24.pl w 2021 roku. „Sutryk 50, Fijołek 109, Moskal-Słaniewska 3200 zł za delegację. Prezydent Świdnicy w rozjazdach” dotyczył kosztów delegacji, poniesionych przez samorządowców w związku z udziałem w wydarzeniu o charakterze politycznym, organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2021 roku. Na Campus Polska Przyszłości w roli prelegentki została zaproszona również Beata Moskal-Słaniewska. Wydarzenie, jak poinformowało biuro prasowe Miasta Stołecznego Warszawy, Rafał Trzaskowski organizował jako polityk, a nie prezydent Warszawy i na ten czas skorzystał z urlopu. Inaczej zdecydowała Beata Moskal-Słaniewska.

– Prezydent Świdnicy uczestniczyła w Campus Przyszłości w Olsztynie w ramach obowiązków służbowych. Otrzymała zaproszenie od Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, tak jak wielu samorządowców, m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, Piotr Grzymowicz – prezydent Olsztyna, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Anna Mieczkowska – prezydent Kołobrzegu, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku, Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Opola. Koszty delegacji to 3200 zł (koszt hotelu i dojazdu) – informowała przed rokiem Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka magistratu.

Kilku z wymienionych prezydentów zapytaliśmy o koszty delegacji. Portal otrzymał dwie odpowiedzi. – Prezydent Rzeszowa przebywał na delegacji łączonej w ramach obowiązków służbowych do Gdańska i Olsztyna w dniach 30 i 31 sierpnia b.r. Koszt delegacji to 109 zł – mówi Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta Rzeszowa, odpowiadając w imieniu prezydenta Konrada Fijołka. – Prezydent Wrocławia otrzymał zaproszenie do udziału w Campusie Polska w roli gospodarza miasta. Wyjazd łączony był z delegacją służbową na obchody Solidarności w Gdańsku. Koszty wypłaconej Prezydentowi delegacji to 52,50 zł – informuje  Arkadiusz Filipowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. W tym brzmieniu obie odpowiedzi zostały opublikowane.

Po wspomnianym artykule do Urzędu Miejskiego w Świdnicy portal skierował wnioski o skany faktur i delegacji. Jak się okazało, 2 000 złotych kosztowała opłata za cztery doby w dwuosobowym pokoju w Hotelu Hampton by Hilton w Olsztynie. Dlaczego tak drogi hotel? Dlaczego pokój dwuosobowy? Kogo ze sobą w ramach delegacji Beata Moskal-Słaniewska zabrała do Olsztyna? – Pokój był standardowy i ceny były jednolite dla wszystkich tego typu pokoi.  Zwrócę również uwagę, że wysłana do Pani to faktura pro-forma za rezerwację 1 pokoju z możliwością wykorzystania dla 2 osób. Opłata dokonana została za nocleg Pani prezydent – odpowiedziała rzeczniczka UM  Magdalena Dzwonkowska.

W tym roku portal zwrócił się do rzeczniczki o udostępnienie faktury za nocleg w Hampton by Hilton. Okazało się, że na fakturze istnieje adnotacja o liczbie osób zameldowanych w pokoju i jest to liczba 2. Ponowiliśmy więc pytanie o drugą osobę zameldowaną na pobyt od 29 sierpnia do 2 września 2021. Zamiast jednoznacznej odpowiedzi, nadeszła informacja, że „w Campus Polska nie uczestniczyli inni urzędnicy. Prezydent nocowała w pokoju dwuosobowym„. Portal zwrócił się do hotelu Hampton by Hilton w Olsztynie z pytaniami, ile osób było zameldowanych w pokoju i otrzymaliśmy odpowiedź: „Zgodnie z fakturą, którą przesłała Pani w załączeniu, w terminie 29.08.2021-02.09.2021 w pokoju zameldowane były dwie osoby dorosłe”. Hotel poinformował również, że została odnotowana jedna płatność. Opłatę w wysokości 2 tysięcy złotych wniosła Gmina Miasto Świdnica. W związku z tym, że rzeczniczka Urzędu Miejskiego nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania, została skierowana skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak wyjaśnić to, że rzeczniczka miasta podaje, że w Campus Polska nie uczestniczyli inni urzędnicy, nie odpowiada także jednoznacznie na pytanie o to, kto nocował w pokoju razem z prezydent Świdnicy, a tymczasem hotel potwierdza, że zameldowane były dwie dorosłe osoby? Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych portal nie może uzyskać informacji z hotelu o danych zameldowanych w pokoju osób.

Do prokuratury zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego w związku z opłaceniem noclegu osoby nieuprawnionej ze środków publicznych. 5 września 2022r. Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu wszczęła śledztwo w sprawie mającego mieć miejsce w okresie od 29 sierpnia do 2 września 2021 roku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w osobie prezydent Świdnicy o czyn z art. 231 par. 2 kodeksu karnego.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy, prokurator okręgowy zwrócił się do Prokuratury Regionalnej o wyłączenie z postępowania wszystkich prokuratur okręgu świdnickiego. – W tym roku Prokuratura Okręgowa w Świdnicy zawarła umowę kupna działki pod nową siedzibę z miastem, reprezentowanym przez prezydent i mogłyby pojawić się wątpliwości dotyczące decyzji prokuratury w tej sprawie – mówi Tomasz Orepuk. Prokuratura Regionalna przychyliła się do wniosku i przekazała śledztwo do okręgu jeleniogórskiego. Postępowaniem zajmują się śledczy z Bolesławca. Jak informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Tomasz Czułowski, trwa analiza zebranych dokumentów. Postępowanie zostało przedłużone, ale o ile, rzecznik nie podaje.

/asz/

Poprzedni artykułProkuratura oskarżyła ją o znęcanie się nad starym psem. Od roku trwa proces byłej sołtyski Krzyżowej
Następny artykułLiczymy na powtórkę z ostatniego starcia obu drużyn