Strona główna 0_Slider Nowi żołnierze WOT złożyli przysięgę na świdnickim Rynku

Nowi żołnierze WOT złożyli przysięgę na świdnickim Rynku [FOTO/VIDEO]

0

80 ochotników od dzisiaj oficjalnie weszło w skład 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po raz pierwszy uroczystość złożenia przysięgi wojskowej została zorganizowana w Świdnicy.

Inicjatorem utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej był w 2015 roku ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Na budowę formacji wydano ponad miliard złotych, a początkowe plany zakładały liczebność na poziomie ponad 50 tysięcy żołnierzy. Według danych na koniec 2021r. WOT liczyły 32 tysiące żołnierzy.

Wśród składających dzisiaj przysięgę 80 żołnierzy to ochotnicy, którzy nie mieli kontaktu z armią. Wszyscy przeszli szkolenie, którego zwieńczeniem była 16-dniowa „pętla taktyczna”. W sumie mieli do zaliczenia 10 ważnych elementów takich jak strzelanie z karabinka MSBS Grot, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut, zerwanie kontaktu ogniowego, skryte przenikanie linii wroga, jak i pierwszą pomoc w warunkach bojowych – wylicza ppłk Andrzej Brzozowski, dowódca zgrupowania poligonowego. Żołnierze, podzieleni na sekcje – 12-osobowe zespoły, podczas pokonania kilkukilometrowej, ściśle zaplanowanej trasy, wykonywali oceniane przez instruktorów normy taktyczne i ogniowe, które poznali w czasie szkolenia podstawowego. Szkolenie zwieńczył egzamin.

Jak tłumaczy płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przysięga odbywa się tym razem w Świdnicy, ponieważ dowodzona przez niego brygada odpowiada za wspieranie społeczności całego Dolnego Śląska. – Pokazujemy żołnierzy i sprzęt, którym się posługują w różnych miejscach regionu. Aktualnie formujemy 163 batalion lekkiej piechoty w Wałbrzychu. Tym samym chcemy zaprezentować naszych żołnierzy na terenie, w którym realizujemy swoje zadania – wyjaśnia dowódca.

Przed uroczystością żołnierze uczestniczyli w mszy św., odprawionej w świdnickiej katedrze. Na świdnickim Rynku mieszkańcy mogli obejrzeć ceremonię złożenia przysięgi, którą poprzedziły liczne przemówienia polityków Prawa i Sprawiedliwości, m.in.ministra bez teki Michała Dworczyk, wiceministra klimatu Ireneusza Zyski, poseł do Parlamentu Europejskiego Anny Zalewskiej oraz wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy, a także prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej (Lewica). Dowódca brygady wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom.

Po zakończeniu ceremonii brygada zaprezentowała sprzęt wojskowy i zaprosiła mieszkańców na grochówkę.

/red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWeź kaszę lub cukier i przyjdź na wyjątkowy koncert! Zespół „Viento” z I LO wystąpi już dzisiaj
Następny artykułWciąż nie schodzą ze zwycięskiej ścieżki