Strona główna 0_Slider Nowa firma zajmie się przebudową al. Niepodległości. Znany jest termin zakończenia prac

Nowa firma zajmie się przebudową al. Niepodległości. Znany jest termin zakończenia prac

0

W styczniu mają zostać wznowione prace związane z przebudową odcinka al. Niepodległości, jednej z najważniejszych arterii miasta. Świdnicki magistrat poinformował właśnie o wyborze firmy, która dokończy drogową inwestycję po poprzednim wykonawcy.

Przypomnijmy, pierwszy etap przebudowy al. Niepodległości, obejmujący odcinek od placu Wolności do skrzyżowania z ulicą 8 Maja, rozpoczął się 5 czerwca 2021 roku. Na realizację drogowej inwestycji, którą powierzono spółce Polskie Surowce Skalne, przeznaczono ponad 5,8 mln złotych. Pierwotnie planowano, że roboty zostaną ukończone w maju bieżącego roku, jednak termin ten został przesunięty na 31 października z uwagi na odkrycie murów obronnych XVIII-wiecznej twierdzy fryderycjańskiej. Odkrycie doprowadziło do czasowego wstrzymania realizacji prac.

W lipcu odpowiadająca za realizację prac spółka Polskie Surowce Skalne wystąpiła do miasta o zwiększenie wartości kontraktu, tłumacząc to m.in. rosnącymi cenami materiałów budowlanych. Miasto podjęło wówczas negocjacje z firmą, która tymczasem opuściła plac budowy. 16 września poinformowano o zerwaniu umowy z wykonawcą. – Wielokrotne monity inspektora nadzoru i pracowników urzędu wskazywały na opóźnienia w stosunku do harmonogramu uzgodnionego przez strony. Wezwania do intensyfikacji prac nie dawały oczekiwanych skutków. Fiaskiem zakończyły się także negocjacje z udziałem mediatora sądowego. Zdecydowaliśmy się więc na wypowiedzenie tej umowy – tłumaczył wówczas Krystian Werecki, wiceprezydent Świdnicy.

W ramach I etapu inwestycji, zgodnie z protokołem inwentaryzacyjnym stwierdzono, że stopień zaawansowania prac jest na poziomie 42%. Wykonano w ok. 90% roboty związane z montażem kanalizacji deszczowej, usunięto kolizję z siecią gazową, wykonano również część konstrukcyjną jednego pasa ruchu pod ułożenie nawierzchni asfaltowej oraz odcinkowo nawierzchnie ciągów pieszych i zatok postojowych. Zaawansowane też są prace przy renowacji muru obronnego wraz z balustradą. Do zrobienia pozostaje m.in. dokończenie warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogi, chodników i ścieżki rowerowej, oznakowanie, oświetlenie drogowe oraz zieleń – informowała w połowie listopada Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Po przeprowadzeniu inwentaryzacji powykonawczej miasto przystąpiło do rozmów z firmami, które wystartowały w pierwotnym przetargu na przebudowę alei Niepodległości. – Wystosowano zaproszenia do sześciu potencjalnych wykonawców. Zaproszenie do postępowania przyjął jeden z nich – firma HYPMAR z Modlęcina. Drugi etap procedury to złożenie oferty. Planowane jest, że nastąpi to w połowie grudnia – wskazywała Dzwonkowska. 13 grudnia poinformowano o zakończeniu tej procedury.

Wybrano nowego wykonawcę przebudowy alei Niepodległości, którym jest firma HYPMAR z Modlęcina. Prace, o ile pogoda na to pozwoli, rozpoczną się w styczniu 2023 roku. Koszt zadania to 6 750 000 zł. Zgodnie z umową roboty drogowe powinny zakończyć się 31 października 2023 roku – przekazała rzecznik świdnickiego magistratu.

Zgodnie z dokumentami Urzędu Miejskiego w Świdnicy uzyskanymi przez portal Swidnica24.pl, w okresie od 1 stycznia 2017 roku do 19 września 2022 roku za realizację wszelkich prac projektowych, przygotowawczych oraz budowlanych w ramach drogowej inwestycji wypłacono ponad 2 mln 878 tys. złotych, z czego Polskie Surowce Skalne otrzymały ponad 2 mln 512 tys. złotych, tj. blisko 42,8% swojego kontraktu.

/mn/

Poprzedni artykułOd lotu helikopterem po smartfony. 17 grudnia w Świdnicy charytatywny turniej piłkarski z loterią i licytacjami
Następny artykułWaluśKraksaKryzys zagrał w Świdnicy. Na koncert przybyli fani z całej Polski [FOTO]