Strona główna 0_Slider Narodowe Święto Niepodległości. Jakie wydarzenia odbędą się w regionie?

Narodowe Święto Niepodległości. Jakie wydarzenia odbędą się w regionie?

0

11 listopada przypada 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Z tej okazji w powiecie świdnickim zaplanowano liczne wydarzenia o charakterze patriotycznym.

Świdnica

Uroczystości oficjalne – 11 listopada

 • godz. 9.00 – katedra świdnicka: Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa świdnickiego Marka Mendyka.
 • godz. 10.30 – Rynek (boczne wejście do ŚOK): Manifestacja patriotyczna
  • przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świdnicy,
  • rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych,
  • występ Chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 • godz. 11.30-11.45 – pl. Grunwaldzki: Złożenie wieńca od mieszkańców pod Pomnikiem Zwycięstwa.
 • godz. 12.00-13.00 – Rynek: 14. Bieg Niepodległości – Świdnica 2022.
  • Zgłoszenia od godziny 11.00 w Rynku. Start o godz. 12.00. Medal dla pierwszych 1200 zgłoszonych.
 • godz. 14.00 – aleja Goplany: Zasadzenie symbolicznych drzew w celu upamiętnienia faktu przyznania tytułów Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy i Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

Inne wydarzenia

Wystawa czasowa „Popieraj swojego malarza” – wystawa malarstwa Roberta Kukli

Termin: 15.10.2022 – 13.11.2022
Miejsce: Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37
Organizator: Muzeum Dawnego Kupiectwa

Wystawa plenerowa „Chłopcy malowani – poezja i proza Legionów Polskich”

Termin: 7.11.2022 – 7.12.2022
Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

„Gloria wolności” koncert z udziałem zespołów: Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” i „Mała Świdnica”, „Spontan”, Ludowego i Estradowego „Mokrzeszów”.

Podczas koncertu zostaną uroczyście wręczone Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Marii Skiślewicz i Zespołu „Krąg”
Termin: 11.11.2022, godz. 17.00
Miejsce: sala teatralna ŚOK
Bilety 10 zł
Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

XII Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

Termin: 11.11.2022, godz. 9.00 – 16.00
Miejsce: hala sportowa OSiR ul. Galla Anonima 1
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury

Koncert zespołu ROHELE + 2

Termin: 12.11.2022, godz. 19.00
Miejsce: klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11
Bilet: 20 zł
Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

XII Rajd Niepodległości Szlakiem Zamków Piastowskich

Termin: 13.11.2022
Trasa: Wojanów – Jelenia Góra
Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury.

Gmina Jaworzyna Śląska

Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem w parku przy ul. 1 Maja, bieg niepodległości – takie będą gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jaworzynie Śląskiej

Obchody rozpoczną się o godz. 11.15 mszą świętą w intencji ojczyzny w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jaworzynie Śląskiej. Następnie uczestnicy przemaszerują pod pomnik upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości, gdzie wspólnie z przedstawicielami władz, samorządu i pocztów sztandarowych złożą kwiaty i zapalą znicze za wszystkich, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

O godz. 14.00 na stadionie miejskim odbędzie się Bieg Niepodległości. W tym roku trasa będzie wiodła ścieżkami rekreacyjnymi wokół stadionu miejskiego przy ul. Sportowej, a dla najmłodszych grup wiekowych – na terenie samego stadionu. Biuro wyścigu oraz start także będą zlokalizowane na stadionie.

Zapisy do udziału w biegu odbywać się będą osobiście w biurze w godzinach od 12:00 do 13:40, w dniu imprezy. Każdy zawodnik oraz opiekunowie prawni zawodników niepełnoletnich są zobowiązani do wypełnienia oświadczenia w dniu imprezy (dostępne na miejscu lub na stronie SOKiBP w Jaworzynie Śląskiej). Biegi odbędą się w trzech kategoriach, na różnych dystansach: I kategoria – dzieci urodzone do 7 lat – dystans 200 metrów, II kategoria – dzieci i młodzież 7-12 lat – dystans 400 metrów, III kategoria – 13 lat i starsi – dystans ok. 1500 metrów. Wśród zawodników startujących w wyścigu rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe, ufundowane przez gminę Jaworzyna Śląska. Szczegółowe informacje, regulamin, oświadczenie do pobrania dostępne są na stronie SOKiBP.

O godz. 17.00 stowarzyszenie „Wspierajmy się 60+” zaprasza na wieczornicę patriotyczną.

Gmina Strzegom

Już w najbliższy piątek tj. 11 listopada odbędzie się tegoroczna odsłona Narodowego Święta Niepodległości w Strzegomiu. Władze miasta oraz Strzegomskie Centrum Kultury zapraszają wszystkich mieszkańców gminy na obchody tego święta.

Program Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada 2022:

 • 11:45 – skwer przy pomniku Trójcy św. przy Bazylice Mniejszej: Uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu państwowego,
 • 12:00 – Bazylika Mniejsza w Strzegomiu: Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J. E. ks. bp. Marka Mendyka – biskupa diecezji świdnickiej w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego – X Brygady Logistycznej w Opolu,
 • 13:50 – skwer przy pomniku I. J. Paderewskiego: Uroczysty Apel Pamięci, Salwa Honorowa, złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem,
 • 15:00 – sala widowiskowa Strzegomskiego Centrum Kultury: wręczenie tytułów „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”, wręczenie odznaczeń sybirackich, program artystyczny.

Gmina Świdnica

Gminne uroczystości obchody upamiętniające 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się 10 listopada w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.  Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji wraz z sołectwem Grodziszcze oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Anny w Grodziszczu zapraszają na wspólne upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości podczas kolejnych wydarzeń:

W niedzielę, 13 listopada o godz. 16.00 gmina zaprasza na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz koncert zespołu „Ale Babki” i Kapeli Zdzicha w świetlicy w Grodziszczu.

W sobotę, 19 listopada o godz. 19.00 w kościele parafialny pw. św. Anny w Grodziszczu odbędzie się koncert organowy. Wystąpią Katarzyna Bajorek i ks. Łukasz Kutrowski.

Świebodzice

Burmistrz miasta Świebodzice z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza mieszkańców na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, która odbędzie się 11 listopada 2022 roku o godz. 13.00 w kościele pw. Św. Mikołaja.

Po mszy św. nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod płytą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Gmina Żarów

Burmistrz Leszek Michalak oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają na obchody Narodowego Święta Niepodległości w Żarowie. Program obchodów 11 listopada:

 • godz. 12:00 Msza święta w intencji Ojczyzny, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie,
 • godz. 13:30 uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej, ulica Bolesława Chrobrego, Żarów,
 • godz. 15:00 XXIV Festiwal Pieśni Patriotycznej, hala sportowo-widowiskowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu, ul. Piastowska 10a.

Biblioteka Publiczna im. Ks. Jana Twardowskiego w Żarowie z okazji Święta Niepodległości zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie historycznym „Nasza Niepodległość”. Konkurs odbędzie się 17 listopada o godz. 11.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Piastowskiej 10 w Żarowie. Na zgłoszenia biblioteka czeka do 10 listopada. Więcej informacji pod nr tel. 74 857 05 96 lub 74 858 05 40.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNie chcą się zatrzymywać, wygrali po raz ósmy!
Następny artykułPochodzący ze Świdnicy Adrian Furman z szansą na nagrodę „Człowiek Bez Barier 2022”. O finale decydują internauci