Strona główna 0_Slider Miało być hospicjum, będą mieszkania. Jak ma wyglądać kolejna inwestycja świdnickiego TBS?

Miało być hospicjum, będą mieszkania. Jak ma wyglądać kolejna inwestycja świdnickiego TBS?

0

Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmie się zagospodarowaniem działki przy ulicy Leśnej, na której znajduje się nieukończona budowa hospicjum. W planach jest tam realizacja budynku mieszkalnego, w którym miałoby powstać 28 mieszkań.

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z porzuconą budową hospicjum, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, jednak pomimo kilkukrotnie podjętych prób nie udało się znaleźć kupca na ten teren.

Nieodpłatnym przejęciem terenu sąsiadującego z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy zainteresowane było świdnickie starostwo powiatowe. Z kolei Towarzystwo im. św. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi schroniska dla bezdomnych, zwróciło się z propozycją odkupienia od miasta działki z niedokończoną budową za 1% wartości, planując utworzenie tam Centrum Pomocy Bliźniemu z trzecim schroniskiem dla bezdomnych.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Świdnicy poinformowała o rozmowach prowadzonych ze Świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, które miałoby przejąć teren z niedoszłym budynkiem hospicjum. – Działka była wielokrotnie przedmiotem sprzedaży w drodze przetargów ustnych nieograniczonych, jednak w związku z brakiem zainteresowania jej wykupem zasadnym będzie przekazanie aportem przedmiotowego terenu spółce, co pozwoli na realizację kolejnej inwestycji w ramach działalności statutowej Towarzystwa, czyli zaspokajania potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu – tłumaczyła wówczas Beata Moskal-Słaniewska. Zgodnie z tymi zapowiedziami, budynek został przekazany ŚTBS.

W poniedziałek, 21 listopada zaprezentowane zostały wizualizacje przedstawiające docelowy wygląd obiektu mieszkalnego. – Oto efekt przygotowanego projektu z maksymalnym wykorzystaniem już wybudowanej części (parter + ściany na I piętrze). W nowym budynku na 3 kondygnacjach będzie 28 mieszkań od 33 m² do 68 m². Znajdą tu miejsce takie rozwiązania, jak wykorzystanie pomp ciepła, połączonych z ogrzewaniem sufitowym oraz fotowoltaiką, co umożliwi ogrzewanie w zimie, a chłodzenie w lecie. Dodatkowo 42 miejsca postojowe dedykowane będą naszym mieszkańcom. TBS posiada pozwolenie na budowę. Co ważne – mamy już przyobiecane dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego – przekazała prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJechał autem mając blisko 2,5 promila. Stanął przed sądem
Następny artykułPokaz siły biało-zielonych żaków