Strona główna 0_Slider Komunikacja we Wszystkich Świętych. Jak dojechać? Gdzie parkować?

Komunikacja we Wszystkich Świętych. Jak dojechać? Gdzie parkować?

0

W świadomości i tradycji Polaków dzień Wszystkich Świętych utrwalił się jako dzień pamięci o zmarłych. W tym roku, z uwagi na poprzedzający 1 listopada weekend, część osób zdecydowało się na wcześniejsze odwiedzenie grobów bliskich. Wzmożonego ruchu można się jednak spodziewać również dzisiaj. Przypominamy o zmianach w organizacji ruchu obowiązujących na ulicach wokół cmentarzy. 1 listopada po Świdnicy kursować będą specjalne linie autobusowe, a przejazdy miejską komunikacją będą bezpłatne.

Świdnica

Zmiana organizacji ruchu, parkowanie przy cmentarzach

Od soboty, 29 października (od godz. 6.00) do wtorku, 1 listopada (do godz. 24.00) obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu w okolicach świdnickich cmentarzy.

Cmentarz parafialny przy al. Brzozowej

Ruch pojazdów w rejonie ulic: Śląska – Przyjaźni – Zielona będzie odbywał się jednokierunkowo po trójkącie tworzonym przez te ulice.  Parkować można na wszystkich dotychczasowych parkingach oraz dodatkowo:

  • na ul. Śląskiej (od Zielonej do Przyjaźni) – jednostronnie,
  • na ul. Sportowej i Bokserskiej – jednostronnie,
  • na terenie zielonym po prawej stronie ul. Brzozowej (wjazd przy Witoszówce, wyjazd wyłącznie w prawo).

Wjazd w ulicę Brzozową będzie otwarty tylko dla pojazdów służb miejskich i dla niepełnosprawnych. Świdniczanie będą mogli dojść na cmentarz od strony parkingu przy ul. Śląskiej lub ulicą Brzozową.

Cmentarz komunalny na ul. Słowiańskiej

Parkować można na wszystkich dotychczasowych parkingach oraz dodatkowo:

  • na poboczu trawiastym ul. Słowiańskiej (od wiaduktu do ul. Bobrzańskiej) – po jednej stronie,
  • na poboczu ul. Bobrzańskiej (od ul. Słowiańskiej do ul. Trzeboszańskiej) – po jednej stronie,

Dojście do cmentarza możliwe będzie zarówno przez bramę główną, jak i od strony nowego parkingu.

Cmentarz komunalny na ul. Łukasińskiego

Parkować można na wszystkich dotychczasowych parkingach.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Jak co roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy wprowadzi zmiany w celu udogodnienia mieszkańcom dojazdu na groby bliskich. W dniu Wszystkich Świętych przejazdy miejskimi autobusami będą bezpłatne.

Uruchomione zostaną linie specjalne, które będą kursować 1 listopada w godzinach 9.00-16.00:

  • S-1 – trasa przejazdu: Kazimierza Wielkiego – Henryka Pobożnego – Kazimierza Odnowiciela – Łukasińskiego – pl. Św. Małgorzaty – Muzealna – pl. Grunwaldzki – al. Niepodległości – Pionierów Ziemi Świdnickiej – Śląska – Słowiańska,
  • S-2 – trasa przejazdu: W. Sikorskiego – L. Zamenhofa – J. Riedla – S. Wyszyńskiego – I. Prądzyńskiego – E. Plater – Bora-Komorowskiego – Wschodnia – Leśna – Wałbrzyska – Pionierów Ziemi Świdnickiej – Śląska – Słowiańska,
  • S-3 – trasa przejazdu: (Wokulskiego – Metalowców –) M. Kopernika – Jodłowa – Bystrzycka – Kraszowicka –Zielona – Słowiańska.

Rozkład jazdy dla linii S-1, S-2, S-3, będzie udostępniony na przystankach oraz na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Linie numer 50 oraz 52 kursować będą wyłącznie w godzinach 6.00-9.00 oraz po godzinie 16.00 z zachowaniem w tym przedziale czasowym godzin odjazdów jak w niedziele i święta. Dla pozostałych linii miejskich oraz linii zamiejskich będzie obowiązywał rozkład jazdy jak w niedzielę i święta.

W okresie 29 października – 1 listopada (sobota – wtorek) wprowadzone zostaną dodatkowo przystanki zastępcze: przy ul. Zielonej (w drodze powrotnej z ul. Słowiańskiej), przy ul. Kazimierza Odnowiciela (na wysokości cmentarza).

Świebodzice

1 listopada zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu w Świebodzicach. Ulica Browarowa od strony ulicy Marii Curie-Skłodowskiej będzie ulicą jednokierunkową. Parkowanie dozwolone będzie, po lewej stronie jezdni (od strony cmentarza). Alternatywne parkingi dostępne będą na terenie marketu Mrówka i Biedronka.

W dniu 1 listopada autobusy miejskie będą kursowały od godziny 7.00 do 20.00 według rozkładu jazdy jak w dni robocze. Każdy kurs będzie do cmentarza przy ul. Kamiennogórskiej. W związku ze spodziewanym dużym natężeniem ruchu, autobusy mogą kursować z opóźnieniem.

Jaworzyna Śląska

W dniach od 31 października do 2 listopada w rejonie cmentarza komunalnego w Jaworzynie Śląskiej będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Od skrzyżowania ulicy Wolności z ulicą Kasztanową ruch będzie jednokierunkowy w kierunku cmentarza obiema drogami (asfaltową i gruntową). Wyjazd z cmentarza będzie się odbywał drogą gruntową wokół cmentarza, w kierunku do ul. Ceglanej.

Dodatkowo, w celu zapewnienia sprawnego przejazdu ulicą Ceglaną w dniach 1-2 listopada w godz. od 8.00 do 18.00 zostanie wprowadzony: 1) zakaz wjazdu od strony ulicy Wolności, 2) zakaz zatrzymywania się samochodów na ulicy Ceglanej (po lewej stronie jezdni w kierunku ogródków działkowych).

Żarów

W związku z dniem Wszystkich Świętych w rejonie cmentarza komunalnego w Żarowie będzie obowiązywała zmiana organizacji ruchu. Tymczasowa zmiana organizacji ruchu zostanie wprowadzona w poniedziałek, 31 października i potrwa do środy, 2 listopada. Kierowcy proszeni są o zwracanie uwagę na znaki drogowe i dostosowali się do obowiązujących na ten czas zmian.

Tradycyjnie jak każdego roku, tuż przed 1 listopada, zmieni się organizacja ruchu przy cmentarzu komunalnym w Żarowie, gdzie wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Wjazd na cmentarz obowiązywał będzie od ulicy Armii Krajowej, wyjazd drogą za cmentarzem. Prosimy o stosowanie się do tymczasowej organizacji ruchu. Będzie ona obowiązywać od poniedziałku, 31 października do środy, 2 listopada 2022 roku – informuje Wojciech Lesiak, kierownik referatu inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzterech zawodników w kadrze DAPR
Następny artykułTrwają odwiedziny bliskich zmarłych, na cmentarzach w Świdnicy kwesta i harcerska warta [FOTO]