Strona główna 0_Slider Trwają odwiedziny bliskich zmarłych, na cmentarzach w Świdnicy kwesta i harcerska warta...

Trwają odwiedziny bliskich zmarłych, na cmentarzach w Świdnicy kwesta i harcerska warta [FOTO]

0

Piękna pogoda sprawiła, że już od kilku dni trwają tłumne odwiedziny na cmentarzach. 1 listopada, we Wszystkich Świętych, od rana bliscy zapalają znicze na grobach zmarłych. Największego tłoku tradycyjnie można spodziewać się podczas mszy św., odprawianych na nekropoliach w okolicach godziny 14.00.

Od rana kwestuje Towarzystwo im. Brata Alberta w Świdnicy. Wolontariuszy w charakterystycznych pelerynach i z zielonymi puszkami można spotkać na wszystkich świdnickich cmentarzach – przy al. Brzozowej, ul. Słowiańskiej oraz ul. Łukasińskiego. Organizacja zbiera środki na opał do schroniska dla bezdomnych przy ul. Westerplatte 51 oraz schroniska dla bezdomnych kobiet i osób niepełnosprawnych przy ul. św. Brata Alberta. Kwesta prowadzona będzie do godziny 16.00.

Jak co roku harcerze świdnickiego Hufca ZHP im. Szarych Szeregów oddają cześć pomordowanym w Gross-Rosen. Mogiła zbiorowa więźniów filii obozu koncentracyjnego znajduje się na terenie cmentarza przy al. Brzozowej w Świdnicy, nieopodal wejścia głównego. Pomnik na mogile został wykonany w 1947 roku. Na mogile napis: ZA WOLNOŚĆ I LUD SZCZĄTKI 12 B. WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH B. OBOZU KONCENTRACYJNEGO GROSS – ROSEN POMORDOWANYCH W BESTIALSKI SPOSÓB PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH W LASACH POD GOCZAŁKOWEM 1945 CZEŚĆ ICH PAMIĘCI Z.O. ZB. W D. Po lewej stronie nagrobka znajduje się zdjęcie z imieniem i nazwiskiem jednego z pochowanych, Dago Florenta.

Wszystkie osoby zmierzające na cmentarze muszą uzbroić się w cierpliwość. Ruch na ulicach dojazdowych jest nieco spowolniony, a na parkingach jest tłoczno. W poruszaniu się w okolicach cmentarzy pomagają strażnicy miejscy i policjanci.

Cmentarz przy al. Brzozowej

Cmentarz przy ul. Waleriana Łukasińskiego

/opr. red./
fot. Dariusz Nowaczyński/asz

Poprzedni artykułKomunikacja we Wszystkich Świętych. Jak dojechać? Gdzie parkować?
Następny artykułCOVID-19. Raport ministerstwa zdrowia