Strona główna 0_Slider Ciepło coraz droższe. MZEC szykuje podwyżkę, spółdzielnia sugeruje mieszkańcom grzanie „z głową”...

Ciepło coraz droższe. MZEC szykuje podwyżkę, spółdzielnia sugeruje mieszkańcom grzanie „z głową” i skręcenie kaloryferów

0

Świdniczanie muszą przygotować się na kolejną podwyżkę opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę. Miejski Zakład Energetyki Cieplnej złożył do Urzędu Regulacji Energetyki nowy wniosek taryfowy, który miałby zacząć obowiązywać od nowego roku. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdnicy apeluje tymczasem do mieszkańców o „racjonalne gospodarowanie energią cieplną” i sugeruje ustawienie temperatury w mieszkaniach na poziomie 20 stopni.

Przypomnijmy, w maju 2022 roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę opłat za ciepło, o którą wnioskował Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy. Taryfa miała obowiązywać przez 12 miesięcy od dnia wprowadzenia jej do stosowania, jednak już w połowie lipca zatwierdzona została zmiana, która wiązała się z podwyżką opłat ciepła. Konieczność wprowadzenia nowych stawek uzasadniano rosnącymi cenami zakupu węgla.

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej złożył niedawno do Urzędu Regulacji Energetyki kolejny wniosek o zmianę obowiązującej taryfy. Informację w tej sprawie potwierdza rzecznik spółki. – Nie ma jeszcze decyzji URE w sprawie naszego wniosku o zmianę taryfy. Jeśli zostanie on zatwierdzony, taryfa zostanie wprowadzona od nowego roku – mówi Witold Tomkiewicz. Jak dodaje, złożony wniosek zakłada podwyżkę rzędu 3%.

Wobec rosnących kosztów ogrzewania zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdnicy, największej spółdzielni w mieście, postanowił zaapelować do mieszkańców o „racjonalne gospodarowanie energią cieplną” i stosowanie się do kilku zasad dotyczących oszczędzania ciepła. – W nadchodzącym 2023 roku nastąpi kolejny znaczny wzrost kosztów ciepła wynikający z końca obowiązywania rządowej tarczy antyinflacyjnej (powrót do 23% podatku VAT) oraz planowanej zmiany taryfy u naszego dostawcy ciepła – przekazano w komunikacie zarządu.

Opłaty za centralne ogrzewanie stanowią znaczną część wartości wszystkich opłat mieszkaniowych, w związku z czym, aby zaoszczędzić na tych wydatkach, musimy sobie wspólnie uświadomić, w jaki sposób możemy ograniczyć koszty zakupu ciepła, zachowując jednocześnie komfort cieplny oczekiwany przez mieszkańców nieruchomości i zgodny z przyjętymi w kraju normatywnymi poziomami temperatur dla poszczególnych pomieszczeń mieszkalnych – dodano. Porady udostępnione przez zarząd spółdzielni:

/mn/

Poprzedni artykuł„By walka o samodzielność była trochę łatwiejsza”. Niepełnosprawna świdniczanka potrzebuje pomocy
Następny artykułWłosy przetłuszczające się – jak je rozpoznać i jak o nie dbać?