Strona główna 0_Slider O świdnickich muralach na XV Dyktandzie Świdnickim. Jakie językowe pułapki czekały na...

O świdnickich muralach na XV Dyktandzie Świdnickim. Jakie językowe pułapki czekały na uczestników? [FOTO/VIDEO]

0

Po spowodowanej pandemią dwuletniej przerwie śmiałkowie znów mogli zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii. Do jubileuszowego XV Dyktanda Świdnickiego przystąpiło w sumie 31 osób. Motywem przewodnim tekstu przygotowanego przez Mariolę Mackiewicz, polonistkę z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, były świdnickie murale.

 

Liga Kobiet Polskich już po raz piętnasty zaprosiła do rywalizacji w Dyktandzie Świdnickim. Konkurs zachęca do pracy nad doskonaleniem poprawności ortograficznej. Dodatkową motywacją są cenne nagrody, które w tym roku ufundowały zakłady Electrolux Świdnica i Żarów, ZUPBADURA, Urząd Miejski w Świdnicy, a także radny sejmiku wojewódzkiego Jacek Iwancz. W zmaganiach mogli uczestniczyć mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego, którzy ukończyli 16 lat, z wyłączeniem absolwentów polonistyki.

Tradycyjnie chciałam podziękować pani Marioli, która napisała to piękne dyktando. Komisja w składzie: wiceprezydent Szymon Chojnowski, członek zarządu powiatu Alicja Synowska, Renata Duda oraz Dorota Grzeszczuk z II Liceum Ogólnokształcącego, będzie czuwać nad przebiegiem pisania – żebyście nie zwalali! Połamania długopisów! – mówiła do uczestników Elżbieta Dudziak, przewodnicząca świdnickiego koła Ligi Kobiet Polskich. – W tym roku materiałów na świdnickie dyktando szukałam na ulicach Świdnicy, czyli będzie ono bardzo świdnickie. Osoba pana wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego połączy się z tematem dyktanda, bowiem pan prezydent wystąpił kiedyś z inicjatywą, żeby Świdnica była miastem murali. I stało się. W roku 2022 mamy w Świdnicy ponad 20 pięknych murali. Dyktando będzie dotyczyć właśnie murali – zapowiadała z kolei Mariola Mackiewicz.

Najlepszym podczas jubileuszowych zmagań z ortografią został Tomasz Lewicki, który podczas poprzedniej edycji dyktanda zajął trzecią lokatę. Na podium uplasowali się również: Adam Mżyk na miejscu drugim (zwycięzca XIV Dyktanda Świdnickiego) oraz Krzysztof Odachowski na miejscu trzecim. Jury przyznało też cztery wyróżnienia. – Dyktando było jednak dosyć trudne – komentowała autorka dyktanda.

Tekst XV Dyktanda Świdnickiego zamieszczamy poniżej.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn

Poprzedni artykuł„Dobra opcja to adopcja”. Świdnickie schronisko zaprasza na festyn
Następny artykułPokaz siły w Galerii Świdnickiej [FOTO]