Strona główna 0_Slider „Rak nie pyta o wiek”. Wernisaż wyjątkowej wystawy już w piątek

„Rak nie pyta o wiek”. Wernisaż wyjątkowej wystawy już w piątek

0

Październik to miesiąc świadomości raka piersi, a jego symboliczna różowa wstążka oznacza solidarność z kobietami walczącymi z nowotworem piersi. O tym, jak ważne są – regularna samokontrola piersi i badania profilaktyczne – pragnie przypomnieć świdnicka Fundacja eRakobiet. Bo wczesne wykrycie zmian nowotworowych, daje szansę na całkowite wyleczenie. A jak same członkinie świdnickiej fundacji powtarzają „Rak nie pyta o wiek” i dotyczy także młodych kobiet. Wernisaż wystawy czarno-białych fotografii z odcieniem różu, na którym z pewnością będzie można poznać wiele inspirujących kobiecych historii, już piątek, 21 października o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Świdnicy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także prezentacja nowego kalendarza.

Fundacja eRAKobiet na Święcie Kolorów 2022

Październik jest miesiącem świadomości ryzyka raka piersi, a symbolem walki z nowotworem uznana została różowa wstążką. To właśnie odcienie także koloru różowego będą charakteryzowały tegoroczną wystawę fotograficzną „Rak nie pyta o wiek”. Na wernisaż i spotkanie zachęcające do profilaktyki i regularnego samobadania zaprasza świdnicka Fundacja eRAKobiet.

Będzie szaro, różowo i czarno – w tych odcieniach zobaczymy nietuzinkowe portrety kobiet, które zmierzyły się z rakiem piersi na dość wczesnym etapie życia. Bez względu na to czy zachorowały jeszcze przed 30. czy tuż po 40. roku życia, każda z nich doświadczyła wielopoziomowego lęku, każda żyje z traumą diagnozy, ale każda jest z nami. Tymczasem, Wciąż zbyt wiele kobiet umiera na nowotwór piersi z powodu zaniedbań na etapie profilaktyki. Naprawdę możemy to zmienić! – przekonuje Fundacja eRAKobiet.

Członkinie świdnickiej organizacji pragną ponownie podzielić się wiedzą i swoimi historiami, by zainspirować kobiety do zadbania o własne zdrowie i życie. – Coraz więcej młodych dziewczyn zapada na agresywne i trudne do leczenia postacie raka piersi. W europejskich statystykach Polska zajmuje niechlubną, czołową pozycję w kwestii umieralności z powodu nowotworu piersi, pomimo że wcześnie wykryty daje szansę na całkowite wyleczenie i to z możliwością zachowania piersi. Czy więc warto bagatelizować temat? Wykonanie najtańszej i najprostszej metody profilaktyki rozwoju choroby, jaką jest samobadanie, zajmuje zaledwie kilka minut raz w miesiącu! Dopóki my kobiety same tego nie zrozumiemy i nie wdrożymy rytuału samobadania oraz nie uwzględnimy w naszych kalendarzach badań profilaktycznych (jak USG piersi czy mammografia wcześniej niż zaleca system), dopóty statystyki będą nas straszyć – informuje.

Wernisaż wystawy fotografii i spotkanie już w piątek, 21 października w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw w Świdnicy. – To, że dbacie o swój wygląd, chodzicie do kosmetyczki i fryzjera, lubicie modne ciuchy i malujecie paznokcie jest dla nas oczywiste, choć dla raka nie ma znaczenia. Dlatego nie pytamy Was czy macie czas. Mówimy Wam: zabierzcie siostry, sąsiadki, przyjaciółki, córki i przyjdźcie posłuchać i zobaczyć jak łatwo można zadbać o swoje zdrowie i kobiecość – bez względu na styl i sposób bycia. Startujemy o 17.00 i obiecujemy Wam dużo emocji i mnóstwo energii do działania w temacie własnego zdrowia. Dodatkowo będziecie mogli nabyć kalendarz charytatywny, z którego dochód pomoże nam realizować plany działania na rzecz walki z rakiem i wsparcia pacjentek onkologicznych w lokalnej społeczności. Do zobaczenia! – dodaje.

/oprac. AN/
/materiały – Fundacja eRAKobiet/

Poprzedni artykułDobry salon fryzjerski – czym powinien się wyróżniać?
Następny artykułJak wybrać dewelopera?