Strona główna 0_Slider Miejski Dom Handlowy przejdzie remont? Padł wniosek o przeznaczenie na ten cel...

Miejski Dom Handlowy przejdzie remont? Padł wniosek o przeznaczenie na ten cel 3 mln złotych

0

Coraz bardziej opustoszały i coraz mocniej odbiegający od współczesnych standardów – tak opisywany jest gmach Miejskiego Domu Handlowego mieszczący się przy placu Grunwaldzkim. Z wnioskiem o zarezerwowanie w przyszłorocznym budżecie miasta środków na jego remont wystąpił jeden ze świdnickich radnych.

Miejski Dom Handlowy istnieje ponad 30 lat i wymaga gruntownego remontu w środku i na zewnątrz hali. Obiekt z uwagi na swój stan odbiega od standardów handlowych i brak gruntownego remontu może doprowadzić do jego upadku, a mieszkańców Świdnicy pozbawić lubianego miejsca zakupów – zwracał uwagę radny Krzysztof Lewandowski, który pod koniec sierpnia 2022 roku wystąpić postanowił w imieniu mieszkańców i kupców z wnioskiem o odnowienie budynku przy pl. Grunwaldzkim 12.

Chodzimy tam od ponad 30 lat i widzimy, jak ten obiekt niszczeje. Niestety, dużo znajdujących się w nim lokali jest pustych. Dwanaście – to chyba 1/4 – spośród wszystkich lokali jest nienajętych. Ten obiekt handlowy był kiedyś takim centrum handlowym, gdzie bito się o to, żeby mieć stoisko handlowe. Dziś tak się nie dzieje. Jeżeli nie wykonamy pilnego remontu, bo obiekt ten jest w opłakanym stanie, to należy liczyć się z tym, że doprowadzimy do jego upadku – twierdził Lewandowski.

Do propozycji radnego odniosła się prezydent Świdnicy. – Mamy świadomość nieodpowiedniego stanu budynku i konieczności wykonania remontu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz hali, jednakże obecnie w budżecie miasta nie ma przewidzianych pieniędzy na ten cel. Wpływa na to obecna, trudna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna kraju. Na bieżąco monitorujemy sytuację i jeżeli pojawią się wolne środki w budżecie miasta, dokonamy stosownych prac remontowych w budynku – stwierdziła w udzielonej odpowiedzi Beata Moskal-Słaniewska.

Radny Lewandowski nie ograniczył się jednak tylko do złożenia interpelacji w sprawie konieczności przeprowadzenia remontu. 26 sierpnia wystąpił z wnioskiem o zarezerwowanie w przyszłorocznym budżecie miasta środków na ten cel w wysokości 3 milionów złotych. Jak informował wiceprezydent Świdnicy Krystian Werecki, jego propozycja została przekazana do skarbnika miasta „celem analizy i weryfikacji możliwości finansowych w zakresie proponowanej inwestycji przy planowaniu budżetu na rok 2023”.

Kilka dni temu nadeszła odpowiedź na wniosek radnego. – Z uwagi na brak środków finansowych, zadanie [pn. „Remont Miejskiego Domu Handlowego na placu Grunwaldzkim 12” – red.] nie zostanie uwzględnione w planie budżetu – poinformowała prezydent Świdnicy.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykuł„Faktura za rządy PiS” na biurach poselskich Ireneusza Zyski i Wojciecha Murdzka
Następny artykułPo pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie