Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Charytatywny festyn sportowy dla 16-letniego Alka, blues-rockowe jam session w Klubie Bolko, święto akrobatyki w Żarowie, wystawy świdnickiego artysty-plastyka, a może koncerty w Kościele Pokoju i katedrze świdnickiej? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Memoriał Jakuba Marcinkowskiego (piątek-niedziela)

Dwanaście zespołów – po sześć w kategorii młodzików i chłopców zagra w szóstej edycji turnieju poświęconego pamięci Jakuba Marcinkowskiego. Memoriał od 14 do 16 października odbędzie się w hali sportowo-widowiskowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno oraz w hali przy SP 105 przy ulicy Saperów.

W kategorii młodzików zagrają: ŚKPR Świdnica 2008, ŚKPR Świdnica 2009, Orzeł Opole, Gwardia Opole, Chrobry Żórawina i Moto-Jelcz Oława. W kategorii chłopców w akcji zobaczymy natomiast ŚKPR Świdnica 2010, ŚKPR Świdnica 2011, Śląsk Wrocław, Chrobrego Żórawina, Siódemkę Miedź Legnica i Orła Opole.

Szczegółowy harmonogram imprezy: MEMORIAŁ 2022 – PLAN

Francuski organista zagra na Festiwalu Schlaga (piątek)

Jesienna odsłona VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga trwa w Świdnicy. Już w piątek, 14 października o godz. 18.30 w Kościele Pokoju miłośnicy muzyki organowej będą mieli okazję usłyszeć kolejnego zagranicznego gościa. Recital na ponad 110-letnich symfonicznych organach wykona Jean-Baptiste Monnot z francuskiego Rouen. Wstęp wolny.

Jean-Baptiste Monnot to francuski organista. Studiował grę na fortepianie w klasie prof. Hervé Gringoire. Gry organowej uczył się w Narodowej Szkole Muzycznej Dieppe w klasie prof. Nicolasa Pien i w Konserwatorium w Rouen w klasie prof. Louisa Thiry i François Ménissier. Za wykonanie recitalu dyplomowego otrzymał nagrody: “Złoty Medal”, “Premier Prix de Perfectionnement” oraz “Premier prix d’excellence”. W wieku 18 lat zdobył pierwszą nagrodę na 4. Konkursie dla Młodych Organistów, przyznaną jednogłośnie przez jury pod przewodnictwem Marie-Claire Alain. Jako solista regularnie koncertuje z zespołami kameralnymi i orkiestrami w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych. W latach 2012-2016 uczył gry organowej w Konserwatorium Mantes-la-Jolie. Od 2015 roku jest organistą tytularnym kościoła St. Ouen w Rouen. Każdego lata prowadzi tam kursy mistrzowskie o zasięgu międzynarodowym.

Świebodzice. Piknik sportowy dla dorosłych i dla dzieci (sobota)

Super Liga Akrobatyki w Żarowie (sobota)

Już 15 października w Żarowie rozegrane zostaną zawody dla akrobatów. Super Liga Akrobatyki Sportowej to cykl czterech imprez które zostaną przeprowadzone w ciągu 2022 roku.

Zmagania o najwyższe miejsca na podium będą toczyć się w następujących klasach: Pierwszy krok, Plus, Młodzi, Trzecia i Open w ćwiczeniach indywidualnych oraz konkurencjach zespołowych. W zawodach mają prawo startu tylko kluby, które otrzymały zaproszenie do Super Ligi, a będą to drużyny z trzech województw: dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego.

Areną zmagań będzie hala sportowa Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Początek rywalizacji o godz. 9.00. Organizatorem zawodów jest Szkoła Akrobatyki Sportowej „Dziewiątka”.

Festyn charytatywny „Walka dla Alka” (sobota)

Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy zaprasza na festyn charytatywny dedykowany 16-letniemu Aleksandrowi Sowie, który od lipca tego roku walczy ze złośliwym nowotworem. Piknik w szczytnym celu odbędzie się w sobotę, 15 października na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

Będą przejazdy samochodami rajdowymi na parkingu, pojawią się nasi świdniccy motocykliści, przygotowujemy loterię, potrawy z grilla i wiele innych atrakcji – wylicza Sandra Agaciak z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 315. Dyrektorka szkoły dodaje, że swoją cegiełkę dołożą świdniccy klerycy, którzy ugotują na festyn gar zupy. Cały dochód z festynu zostanie przekazany na leczenie Alka. – Zapraszamy wszystkich mieszkańców, pogodę mamy już zamówioną! – zachęca Magdalena Butkiewicz.

Wystawy świdnickiego artysty Roberta Kukli (sobota)

15 października otwartych zostanie aż pięć wystaw świdnickiego artysty plastyka Roberta Kukli w trzech lokalizacjach – Muzeum Dawnego Kupiectwa, Wieży Ratuszowej i Galerii Fotografii.

Jako pierwsza otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Popieraj swojego malarza” w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wernisaż zaplanowano na godz. 17.00. Zaprezentowane zostaną na niej cykle – „Murale”, „Murale I” oraz „Sklepy polskie”. Następnie o godz. 17.30 odbędzie się wernisaż aż trzech wystaw – „Kółko i krzyżyk”, „Stencil art” oraz „Polscy reżyserzy” w Wieży Ratuszowej. Ostatnia wystawa zostanie zainaugurowana o godz. 18.00 w Galerii Fotografii. Będą to prace zebrane pod tytułem „Projekt zrealizowano ze środków”.

I liga piłki ręcznej kobiet: MKS Victoria Świebodzice – SPR Sośnica Gliwice (sobota)

Finałowy koncert Śladami Mistrzów (sobota)

W sobotę, 15 października na wyjątkowe muzyczne doznania publiczność może liczyć na finałowym koncercie Festiwalu Organowego „Śladami Mistrzów” – edycja młodych. Na katedralnych organach zagra kolejny młody, utalentowany i już doświadczony organista – Dominik Kapinos z Mielca. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny. Po koncercie prowadzona będzie zbiórka pieniężna na rzecz remontu organów katedralnych.

Dominik Kapinos (ur. 2003) jest laureatem I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku (II miejsce) oraz laureatem IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego uczniów klas organów szkół muzycznych II stopnia w Olsztynie (III miejsce). Ponadto otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Maxa Regera na XV Białostockim Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku (2019). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. prof. dr hab. Radosława Marca i dr hab. Michała Markuszewskiego. Brał udział w „I Akademii Improwizacji Organowej” w Cieszynie (2021). Występował z recitalem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oleśnicy (2021). Jest stypendystą Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie dla najlepszych szkół muzycznych w Polsce w latach 2019-2021. Na co dzień jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu w klasie organów Agnieszki Kramarz.

Blues-rockowe jam session w Klubie Bolko (sobota)

W najbliższą sobotę Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego muzykowania w Klubie Bolko. Jam session poprowadzi doświadczona blues-rockowa załoga H.A.F.T. Grupa wystąpiła tego lata w Parku Centralnym w ramach cyklu Muzyka Mi Leży, gdzie spotkała się z gorącym przyjęciem. Organizatorzy mają nadzieję na równie entuzjastyczną powtórkę już 15 października i zachęcają do aktywnego uczestnictwa w muzykowaniu (wokalnie lub z własnym instrumentem).

Start wydarzenia o 20.00. Wstęp płatny 5 zł na bramce w klubie.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzy inwestycja w antyczne dodatki faktycznie się opłaca?
Następny artykułOszustka podawała się za pracownicę banku. 23-latek stracił pieniądze