Strona główna Artykuł sponsorowany Tablice ostrzegawcze w przestrzeni publicznej

Tablice ostrzegawcze w przestrzeni publicznej

0

W przestrzeni publicznej często można natknąć się na tablice ostrzegawcze. Dzięki nim wiemy, na co powinniśmy w danym miejscu uważać, jak się zachować, co można robić, a czego lepiej unikać. Znaki maja bowiem za zadanie ostrzec przed potencjalnym wypadkiem i uchronić nasze życie.

Dlaczego ważne są przepisy BHP?

Głównym celem zasad BHP jest dbanie o bezpieczeństwo każdego człowieka. Zostały one skonstruowane w taki, a nie inny sposób, by zmniejszyć ryzyko uszczerbku na zdrowiu i życiu do minimum. Zapewniają bezpieczeństwo pracownikom oraz osobom postronnym. A tabliczki ostrzegawcze są jednym ze sposobów, by egzekwować odpowiednie zachowania.

Obecnie w krajach Unii Europejskiej można spotkać się z ujednoliceniem norm do EN 7010. Dzięki temu, gdziekolwiek się znajdziemy, natkniemy się na podobne znaki, które bez problemu zrozumiemy.

Tabliczki informacyjne na zamówienie mają za zadanie ostrzec przed zagrożeniem, poinformować, gdzie znajdziemy konieczne przedmioty jak sprzęt ratunkowy, gaśnice czy koc gaśniczy.

Dlaczego warto umieszczać napis na znaku?

Wielokrotnie w życiu spotykaliśmy się z tablicami informacyjnymi, które są złożone jedynie z piktogramu. Są one na tyle intuicyjne, że powinniśmy od razu zrozumieć ich treść. Czasem mogą być jednak problematyczne, szczególnie gdy z danym znakiem spotkamy się rzadko i nie rozumiemy, co konkretnie ma nam do przekazania.

Tablice ostrzegawcze z napisami są jednak o wiele lepsze z kilku powodów. Po pierwsze pracownicy nie będą mieli żadnego problemu z ich zrozumieniem. Są odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do tego, by każdy symbol przekazywał im konkretną treść. Jednak osoby postronne mogą nie rozumieć do końca przesłania, jeśli nie mają dodatkowo opisu.

Drugą kwestią jest to, że nasz mózg o wiele lepiej przetwarza informacje, gdy ma jednocześnie tekst i obraz. Tak trafia to szybciej do naszej wyobraźni i lepiej zapamiętujemy znaczenie danego znaku. Dzięki czemu możemy zachować się tak, jak powinniśmy.

Konsekwencje braku oznaczeń BHP

Czasami jednak zdarza się, że w jakimś miejscu nie znajdują się tabliczki ostrzegawcze. Musimy wiedzieć, że nie jest to zgodne z prawem i osoba odpowiedzialna za to uchybienie musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Naraża bowiem życie i zdrowie pracowników i osób postronnych w danym miejscu.

W przypadku pracownika kara jest łagodniejsza. Przeważnie zaczyna się upomnienia lub nagany. Jeśli jednak naruszenie norm BHP nie zostanie przerwane, może dojść do kary pieniężnej.

Jednak to pracodawca musi liczyć się z wyższą karą. Przeważnie nakłada się karę finansową w wysokości 1-30 tys. zł. Jeśli jednak to nie poskutkuje, można otrzymać karę pozbawienia lub ograniczenia wolności do trzech lat, a także karę grzywny.

Tablice ostrzegawcze mają bowiem dbać o bezpieczeństwo i nie można ich pomijać szczególnie w miejscach, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Odpowiednio dopasowane znaki mogą zmniejszyć to ryzyko, a samego pracodawcę uchronić przed wysokimi karami.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUwaga grzybiarze! Służby w sobotę opanują las w okolicach Modliszowa
Następny artykuł22-latka padła ofiarą oszustwa