Strona główna 112 22-latka padła ofiarą oszustwa

22-latka padła ofiarą oszustwa

0

Ponad 7 tysięcy złotych straciła 22-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która padła ofiarą oszustwa. Świdniccy policjanci po raz kolejny przypominają, by podczas internetowych transakcji zachowywać rozwagę i nie podawać danych do swoich kont bankowych.

Do funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zgłosiła się 22-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która została oszukana podczas transakcji internetowej. Brat 22-latki na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił na sprzedaż buty za symboliczne 80 złotych. Na odzew zainteresowanej osoby nie trzeba było długo czekać. Na komunikatorze odezwała się osoba chętna, by je kupić i zaproponowała płatność przez stronę internetową, a link do transakcji przesłała w mailu. Wydawał się na tyle wiarygodny, że rodzeństwo zdecydowało się go otworzyć. By otrzymać pieniądze, kobieta wpisała dane swojej karty płatniczej, datę ważności oraz trzycyfrowy kod. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej pieniędzy. Po chwili kobieta zauważyła na swoim koncie 4 nieautoryzowane transakcje na łączną kwotę ponad 7 tysięcy złotych. Po tym kobieta zablokowała swoje konto – opisuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Policjanci po raz kolejny apelują, by nie podawać danych dostępowych do swoich kont czy kart. – W przypadku oczekiwania na przelew nie są potrzebne informacje dotyczące pinu czy trzycyfrowego kodu znajdującego się na odwrocie karty. Zwracajmy uwagę na podsyłane linki do płatności, które tylko pozornie są wiarygodne. Z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że są w nich przestawione lub dodane kropki, cyfry czy słowa w obcych językach, mające nas przekonać, że wchodzimy na stronę portalu ogłoszeniowego. Graficznie strona może wyglądać na oryginalną. Bądźmy ostrożni – to może uratować oszczędności zgromadzone na koncie – przypominają.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułTablice ostrzegawcze w przestrzeni publicznej
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19