Strona główna 0_Slider Setki sadzonek drzew czekają w Świdnicy na chętnych. Ruszyła akcja #sadziMY

Setki sadzonek drzew czekają w Świdnicy na chętnych. Ruszyła akcja #sadziMY [FOTO]

0

Już po raz czwarty została zorganizowana ogólnopolska akcja #sadziMY. Leśnicy przygotowali milion sadzonek, które będzie można dostać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce 29 i 30 września. Na zainteresowanych udziałem w akcji czekają również pracownicy Nadleśnictwa Świdnica. Już o 9.00 pojawili się pierwsi chętni.

Akcja #sadziMY została zainaugurowana w 2019 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w odpowiedzi na zniszczenia dokonane przez nawałnice, które wystąpiły na terenie Polski w sierpniu 2017 roku. W ich wyniku połamane i wywrócone zostały miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę i Kujawy, po Kaszuby. W ramach ogólnopolskiej akcji, każdy będzie mógł bezpłatnie odebrać sadzonkę w siedzibie najbliższego nadleśnictwa, aby następnie posadzić ją na własnym gruncie i samodzielnie pielęgnować.

Leśnicy przygotowali milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Będą je rozdawać w czwartek i piątek, 29 i 30 września, między 9.00 a 15.00. – Corocznie sadzimy w lasach 500 mln drzew. Dzięki naszej pracy rośnie powierzchnia lasów i ich zasobność. Ale wszyscy Polacy mogą nam pomóc w tym, by drzew w kraju było jak najwięcej. Zachęcam, by wziąć drzewko od leśników i posadzić je na własnej działce, przy domu czy tam, gdzie pracujemy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Leśnicy będą rozdawać sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Na chętnych w siedzibie Nadleśnictwa Świdnica przy ul. Sikorskiego 11 leśnicy czekają dzisiaj i w piątek, 30 września od 9.00 do 15.00. Do wyboru są sadzonki jodły, świerka, dębu, jawora i lipy, wyhodowane w szkółce leśnej w Bojanicach. Każdy może otrzymać dwie sadzonki dwóch różnych gatunków drzew. Na miejscu można uzyskać fachowe porady, dotyczące sadzenia i pielęgnacji drzewek.

/opr. red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNa czym polega obróbka powierzchniowa metali?
Następny artykułJest lista punktów szczepień przeciwko grypie. Kto nie musi płacić, dla kogo zniżki?