Strona główna Artykuł sponsorowany Na czym polega obróbka powierzchniowa metali?

Na czym polega obróbka powierzchniowa metali?

0

Metal jest materiałem wykorzystywanym praktycznie wszędzie. Wykonuje się z niego różne elementy konstrukcyjne. Spotykany jest na każdym kroku. Aby możliwe było jego odpowiednie wykorzystanie, konieczna jest jego precyzyjna obróbka. W tym celu wykorzystuje się szereg wyspecjalizowanych maszyn, ponieważ manualne opracowanie metalu jest praktycznie niemożliwe.

Na czym polega obróbka metali?
Obróbką metali nazywa się proces nadawania przedmiotowi odpowiedniego kształtu, rozmiaru oraz gładkości. Często, aby uzyskać zadowalający efekt, konieczne jest przeprowadzenie wielu różnych czynności, tworzących proces technologiczny.

Obróbka metali może być wykonywana różnymi metodami. Metody te dzieli się ze względu na rodzaj użytej technologii. Może to więc być: obróbka mechaniczna skrawaniem, plastyczna, cieplna oraz chemiczna. Wraz z rozwojem technologii, metody te są zmieniane na co raz to nowsze.

Na czym polega obróbka powierzchniowa metali?
Obróbka powierzchniowa polega na usunięciu nierówności oraz zanieczyszczeń z metalu (np. rdzy, piasku, starej powłoki lakierniczej). Dzięki temu detal jest gładki i bez skaz. Wykorzystuje się do tego materiał ścierny, za pomocą którego usuwa się deformacji oraz wygładza element. Możliwe jest nawet umocnienie struktury materiałowej. Metodą tą często wykorzystuje się w branżach wymagających dużej jakości i dokładności elementów, np. lotnictwo lub motoryzacja.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje obróbki ściernej:

  • obróbka strumieniowo-ścierna – dany element  ścierany jest przy pomocy materiału ściernego, np. żeliwa. Efekty metody zależą od użytego materiału ściernego, a także prędkości, z jaką uderza on w przedmiot,
  • obróbka wibrościerna – opiera się na chemiczno-mechanicznej obróbce wykańczania powierzchni. W tej metodzie wykorzystuje się media (woda i płyny technologiczne), które umieszczane są wraz z detalami w czaszy roboczej i wprawianie w ruch.

Narzędzia wykorzystywane w obróbce powierzchniowej metali
Maszyny do obróbki wibroszczelnej wykorzystuje do zaokrąglania krawędzi, szlifowania odlewów, zatępiania i zaoblania krawędzi. Można ją stosować do różnych materiałów, nie tylko metalu, ale także drewna, plastiku, gumy, ceramiki, szkła.

Szlifierki wykorzystuje się wyrównywania (uzyskiwania płaskiej powierzchni elementu), kalibrowania (ścieranie materiału do określonej grubości), szlifowania wykańczające, międzyoperacyjnego i końcowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szlifierek. Popularniejsze z nich to szlifierki przelotowe oraz szlifierki taśmowe. Do dokładnego polerowania powierzchni wykorzystuje się polerki stacjonarne do metalu. Polerowanie jest trudną czynnością, dlatego odpowiedni sprzęt jest bardzo ważny.

Do tworzenia otworów w materiale służą wiertarki, zaś do cięcia – przecinarki oraz gilotyny. Dostępne są także wiertarko-frezarki łączące w sobie funkcje wiertarki i frezarki. Do zaginania blachy wykorzystuje się zaginarki, dzięki którym można łatwo, szybko i bezpiecznie wygiąć wykonać prace.

Centra obróbcze CNC są świeżym rozwiązaniem, łączącym w sobie funkcje innych narzędzi. Za ich pomocą można szlifować i polerować elementy o złożonym kształtach. Solidna konstrukcja maszyny daje gwarancję, że obrabiany element nie będzie się przesuwał, dzięki czemu prace zostaną wykonane precyzyjnie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNazywano je „nielegalnym miejskim szaletem”. Przejście w Zaułku Świętokrzyskim przeszło przemianę [FOTO]
Następny artykułSetki sadzonek drzew czekają w Świdnicy na chętnych. Ruszyła akcja #sadziMY [FOTO]