Strona główna 0_Slider Dwie kamienice odzyskują blask. W tym roku w Świdnicy tylko dofinansowania unijne...

Dwie kamienice odzyskują blask. W tym roku w Świdnicy tylko dofinansowania unijne [FOTO]

0

Po raz pierwszy od lat w budżecie Świdnicy nie przewidziano środków na dofinansowanie remontów obiektów zabytkowych. Wyjątkiem jest kamienica w Rynku 25, której remont po pożarze miasto wsparło kwotą 150 tysięcy złotych. Realizacji doczekały się natomiast zadania, dofinansowane ze środków unijnych.

Wspólnota mieszkaniowa przy ul. Komunardów otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości prawie 100 tysięcy złotych na remont elewacji frontowej budynku wraz z remontem klatek schodowych budynku przy ul. Komunardów 6-6A. Całkowity koszt zgłoszonego zadania wynosił 164 743,86 zł. Ta inwestycja jest już na ukończeniu.

Ponad 123 tysiące złotych przyznano wspólnocie mieszkaniowej przy ul. Jagiellońskiej 16 na odnowienie budynku. Koszt zadania planowano 201 950,68 zł. Remont wciąż trwa.

Obie te inwestycje znajdowały się na liście rezerwowej projektów, zgłoszonych do programu dofinansowania za pośrednictwem Aglomeracji Wałbrzyskiej.

W ostatnich latach unijne dofinansowanie na rewitalizację, czyli remont i odnowę części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych otrzymały wspólnoty: przy ul. Jagiellońskiej 9 – na remont elewacji i klatki schodowej budynku (128 tys. zł), przy ul. Księżnej Agnieszki 1 i pl. św. Małgorzaty 6 – na remont elewacji wraz z dociepleniem obiektu (ponad 160 tys. zł), przy ul. Joachima Lelewela 24 – na remont elewacji frontowej budynku (ponad 113 tys. zł).

Miasto zmieniało się także dzięki dużemu wsparciu z budżetu Świdnicy. W 2021 roku na remonty budynków sakralnych i świeckich przeznaczono ponad 3 miliony złotych. W tym roku po raz pierwszy od lat nie przeznaczono na ten cel żadnych środków, poza wspomnianym już wsparciem na odbudowę zniszczonego przez pożar poddasza i dachu kamienicy w Rynku 25.

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSuchą nogą i bezpiecznie. Nowy chodnik w Pszennie gotowy przed czasem, ale kolejka potrzeb wciąż długa [FOTO]
Następny artykułUdane zmagania przy tenisowych stołach [FOTO]