Strona główna 0_Slider Zalew Witoszówka. Jest nadzieja na powrót do normalności?

Zalew Witoszówka. Jest nadzieja na powrót do normalności?

0

Chociaż podobnych deklaracji było już kilka, zarządzające świdnickim zalewem Witoszówka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” podtrzymuje chęć przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych przy zaporze zbiornika, dzięki którym możliwe będzie przywrócenie normalnego poziomu wody. Ponad dwa lata temu akwen został częściowo opróżniony, co w rezultacie wymusiło zamknięcie wypożyczalni sprzętów wodnych i na długie miesiące zniechęciło mieszkańców do odwiedzania okolic zalewu.

Przypomnijmy, w maju 2020 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” podjęło decyzję o częściowym opróżnieniu zbiornika. Tłumaczono to złym stanem technicznym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa „obiektu budowlanego, a tym samym życia i mienia mieszkańców miasta Świdnicy”. Niski poziom wody wymusił zamknięcie znajdującej się nad zalewem i prowadzonej przez świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji wypożyczalni sprzętów wodnych. Mieszkańcy stracili tym samym jedno z popularnych miejsc wypoczynku w mieście.

W kwietniu 2021 roku Wody Polskie zakończyły pierwszy etap niezbędnych prac remontowych, dzięki czemu możliwe było podniesienie poziomu wody o około 30 centymetrów. Wówczas zapowiedziano też wykonanie dalszych robót przy zaporze zbiornika, które z kolei umożliwiłyby przywrócenie normalnego poziomu wody. Pod koniec maja 2022 roku Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy przekazał, że wedle informacji jakimi dysponuje świdnicki magistrat, „zalew Witoszówka będzie przedmiotem inwestycji w roku 2023”. W czerwcu z kolei ze strony Wód Polskich padło zapewnienie, że jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na dalsze prace remontowe przy zalewie.

Państwowa instytucja w dalszym ciągu podtrzymuje swoją deklarację dotyczącą przeprowadzenia remontu. – Wody Polskie prowadzą intensywne działania zmierzające do ogłoszenia postępowania przetargowego w formule „zaprojektuj i wybuduj” na prace polegające na remoncie drenażu odwadniającego zaporę od strony skarpy odpowietrznej zbiornika Witoszówka II w Świdnicy. Dzięki temu możliwe będzie przywrócenie normalnego poziomu piętrzenia w czaszy zbiornika, umożliwiającego swobodne korzystanie z infrastruktury rekreacyjnej – informuje Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wchodzącego w skład Wód Polskich.

Jak dodaje, „na spotkaniu dyrektora Wód Polskich Zarządu Zlewni w Legnicy z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Świdnicy ustalono, że te działania mogą być zrealizowane przed rozpoczęciem kolejnego sezonu wodnego”. – Jednocześnie Miasto Świdnica zobowiązało się do zalegalizowania pomostu pływającego i slipu oraz zawarcia umowy na użytkowanie akwenu, ponieważ z infrastruktury zlokalizowanej na terenie zbiornika od 30 września 2018 roku korzysta bezprawnie. Nadal oczekujemy na dokumenty legalizacyjne ze strony magistratu – dodaje Garbacz.

/mn/

Poprzedni artykułSlalomem po słony mandat. Rowerzysta miał blisko trzy promile
Następny artykułIrlandia z potrójnym złotem, brąz dla Polki w ujeżdżeniu