Strona główna 0_Slider Święto Wojska Polskiego. Piknik patriotyczny na Osiedlu Młodych, uroczystości na pl. Grunwaldzkim

Święto Wojska Polskiego. Piknik patriotyczny na Osiedlu Młodych, uroczystości na pl. Grunwaldzkim

0

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Z tej okazji, już w najbliższą niedzielę na Osiedlu Młodych odbędą się uroczystości zorganizowane przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. W poniedziałek na placu Grunwaldzkim odbędą się miejskie obchody święta.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „cudu nad Wisłą”, zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną. Od 1992 roku w rocznicę bitwy warszawskiej 15 sierpnia obchodzone jest Święto Polskich Sił Zbrojnych.

Na uroczystości z okazji 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Sił Zbrojnych RP oraz szereg wydarzeń towarzyszących zaprasza Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. W niedzielę, 14 sierpnia o godz. 12.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa-seniora Ignacego Deca. Na godzinę 13.45 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości pod tablicą upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Obchody odbędą się udziałem asysty wojskowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych Garnizonu Wrocław.

Po zakończeniu uroczystości, o godzinie 15.00 na terenie przy kościele NMP Królowej Polski (obok starej plebani) rozpocznie się piknik żołniersko-patriotyczny, podczas którego przewidziano występy zespołów oraz kapel ludowych: Młodzieżowy Dom Kultury im. Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy, Zespół „Jubilat” oraz „Mażoretki” ze Świdnicy, Zespół Góralski „Janicki”, zespół biesiadny „Olga”, zespół „Złote Nutki”. Na piknikowych stoiskach zaprezentują się: Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Wojsko Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Zespół Archeologiczny z Wrocławia, Nadleśnictwo Świdnica, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, PHU Arpol, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Muzeum Broni i Militariów ze Świdnicy, a dodatkowo podczas wydarzenia zaprezentuje się Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych ze Świdnicy.

W trakcie pikniku będzie wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla oraz pierogi przygotowane przez uchodźców z Ukrainy pozostających pod opieką Caritas Diecezji Świdnickiej. Przewidziano też atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz zamków. Wydarzenie potrwa do godziny 19.00.

Z kolei w poniedziałek, 15 sierpnia o godzinie 10.00 pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim w Świdnicy odbędzie się miejska uroczystość, na którą zapraszają samorządowcy oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego przewidziano wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i wiązanek pod pomnikiem, a także część artystyczną.

/Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Edukacyjna akcja policji w Świebodzicach [FOTO]
Następny artykułTuryści zgubili się w Książańskim Parku Krajobrazowym. Pomogli im policjanci