Strona główna 0_Slider Setki rysunków ze Świdnicy. Zakończył się I Festiwal Miejskiego Szkicowania

Setki rysunków ze Świdnicy. Zakończył się I Festiwal Miejskiego Szkicowania [FOTO]

0

Około 150 rysunkowych opowieści o Świdnicy ozdobiło jedną ze ścian Galerii Fotografii. Kolejne wyświetlone zostały też w formie multimedialnej. Stworzyli je miejscy rysownicy, miłośnicy i amatorzy tej sztuki plastycznej podczas I Festiwalu Miejskiego Szkicowania. Finałem był niedzielny wernisaż ich wyjątkowych prac, a wystawę będzie można oglądać do początku września.

I edycję Festiwalu Miejskiego Szkicowania zrealizowano od 11 do 14 sierpnia. To było pierwsze w tym roku tego typu wydarzenie w Europie. Przez cztery dni jego uczestnicy zarówno z Polski, jak i z innych krajów – Czech, Wielkiej Brytanii czy Niemiec na „żywo” rysowali Świdnicę. Rysowników skupionych nad szkicownikami można było spotkać m.in. na świdnickim Rynku, przy Kościele Pokoju, świdnickiej katedrze czy Wieży Ciśnień. Codziennie brali oni udział w prelekcjach, warsztatach plenerowych i konkursach. W działaniach nie przeszkodziła też zmienna i chwilami deszczowa aura.

Zmienna pogoda jest też próbą dla nas. Powinniśmy bowiem szkicować w każdych warunkach. Połączenie więc słońca i deszczowej pogody wpłynęło na nas korzystanie – stwierdza Marta Ciućka ze Świdnickiego Ośrodka Kultury. Wszystkie jednak warsztaty udało się przeprowadzić. Ze względu na deszcz tylko jeden został przeniesiony do holu miejskiego teatru, a ich uczestnicy mieli wówczas okazję robienia szkiców z balkonu. Wśród pamiętnych były także warsztaty w Kościele Pokoju. – Mieliśmy wówczas połączenie live z artystą z Toronto, więc Północna Ameryka wie, że istnieje Świdnica. Live polegał na malowaniu Kościoła Pokoju przez tego artystę. Coraz więc dalej o nas niesie się wieść – zauważyła.

Na świdnickim święcie rysowania ostatecznie zarejestrowanych zostało ponad 100 uczestników, ale wiele osób przychodziło też jako wolni słuchacze. – Pierwsza edycja festiwalu przerosła moje wszelkie wyobrażenie, jeśli chodzi o odzew ze strony uczestników, którzy przyjechali do nas z całej Europy. To nie tylko więc lokalna społeczność czy ogólnopolska. Było więc nas bardzo dużo, świetnie się ze sobą integrowaliśmy i wspieraliśmy – podsumowała Marta Ciućka.

Finałem był wernisaż powstałych na festiwalu i zgłoszonych do wystawy rysunków – w niedzielę, 14 sierpnia. – Jesteśmy po czterech pracowitych dniach, w których braliście Państwo udział i rysowaliście Świdnicę. Przez ten czas podziwialiśmy Wasze zmagania z miastem i z pogodą, z tym w jaki sposób pracujecie. Jestem pod ogromnym wrażeniem – mówiła dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, dziękując wszystkim zaangażowanym w realizację artystycznego przedsięwzięcia.

Prace zostały zaprezentowane w Galerii Fotografii. Jedną z jej ścian ozdobiło ponad 150 rysunków ze Świdnicy. Kolejne były też wyświetlane w formie multimedialnej. W trakcie otwarcia wystawy przeprowadzano głosowanie na najlepsze prace. Ze szkiców pięciu wyróżnionych autorów miasto Świdnica stworzy też pocztówki. Wystawę można podziwiać do początku września.

I Festiwal Miejskiego Szkicowania w Świdnicy zorganizowany został przez Urban Sketchers Poland i Świdnicki Ośrodek Kultury.

/Tekst i zdjęcia: Agnieszka Nowicka/

Poprzedni artykułMieszkańcy gminy Marcinowice dziękują za plony [FOTO]
Następny artykułZa nami barwne święto folkloru w Strzegomiu. Na finał zagrali Golec uOrkiestra [FOTO]