Strona główna 0_Slider Za nami barwne święto folkloru w Strzegomiu. Na finał zagrali Golec uOrkiestra...

Za nami barwne święto folkloru w Strzegomiu. Na finał zagrali Golec uOrkiestra [FOTO]

0

Od Kolumbii, Ekwadoru przez Węgry, Czechy po Wyspy Zielonego Przylądka. W podróż w różne strony świata poprzez taniec, muzykę i śpiew zabrał publiczność XXX Międzynarodowego Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Zespoły w swoich wyjątkowych i barwnych pokazach sztuki ludowej opowiadały o najważniejszych dla siebie tradycjach, historii, wyjątkowości swoich kultur i krajów. Na finał – Rynek Świata, wspólny polonez, prezentacja 22 grup z Dolnego Śląska i koncert Golec uOrkiestra.

fot. użyczone z facebooka Gminy Strzegom

30. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu zakończył się 14 sierpnia. Strzegomskich Rynkiem znów zawładnął polonez. Polski taniec narodowy zatańczyły wspólnie wszystkie festiwalowe zespoły także te z najodleglejszych zakątków świata. Następnie zaproszono publiczność do skosztowania potraw z różnych krajów. Swoje najbardziej charakterystyczne i znane specjały przygotowały grupy uczestniczące w festiwalu.

Niedzielna należała też do polskich kapel folklorystycznych. Swoje wyjątkowe, barwne pokazy tańca i muzyki ludowej na Plantach Miejskich zaprezentowały aż 22 zespoły. Przed publicznością wystąpiły – Chabry z Kwieciszowa, Kukułeczki z Pogwizdowa, Dobromierzanie z Dobromierza, Siekiereczki ze Starego Gierałtowa, Skrzynczanki ze Skrzynki (Gmina Lądek-Zdrój), Retro ze Strzegomia, Marzenie z Żelazna, Olszaniacy z Olszan, Uśmiech z Dobroszyc, Goczałkowianie z Goczałkowa, Przyjaciółki z Niedźwiedzic, Wojcieszowianie z Wojcieszowa, Lubin z Lubina, Sasanka z Rudnej, Kapela Herbutów z Tomisławia, Karkonosze z Gruszkowa (Gmina Mysłakowice), Sąsiadeczki z Dobrzenia (Gmina Dobroszyce), Krukowianie z Krukowa (Gmina Żarów), Grzędowianki z Grzędy (Gmina Czarny Bór), Kapela Janka Boduszki z Siemianic, Bolkowianie z Bolkowa, a także Jaworzynianie z Jaworzyny Śląskiej.

Finałem był koncert łączący pop z folkiem. Wystąpił cieszący się popularnością i niegasnącą sympatią Golec uOrkiestra.

koncert golec uOrkiesta na Festiwalu Folkloru 2022, fot. z Radia Sudety 24

Jubileuszowe święto folkloru trwało łącznie pięć dni. W tym czasie publiczność miała niecodzienną możliwość zapoznania się z odległymi kulturami i tradycjami z takich państw jak – Kolumbia, Ekwador oraz Wyspy Zielonego Przylądka. Swoją wyjątkową sztukę ludową pokazały także zespoły europejskie – z Węgier, Czech, Słowacji, Macedonii oraz Serbii. W programie były liczne koncerty, występy również polskich zespołów, a także pokaz przedpremierowy,  wieczór narodowy czy edukacyjne śniadanie na trawie. Tradycyjnie gospodarzami festiwalu był istniejący już ponad 40 lat zespół folklorystyczny Kostrzanie z Kostrzy. Organizatorami wydarzenia byli – Strzegomskie Centrum Kultury, Gmina Strzegom oraz Polska Sekcja CIOFF.

/oprac. AN/
/zdjęcia/materiały/informacje – facebook: Strzegomskie Centrum Kultury, UM Strzegom,
burmistrz – Zbigniew Suchyta/

Poprzedni artykułSetki rysunków ze Świdnicy. Zakończył się I Festiwal Miejskiego Szkicowania [FOTO]
Następny artykułŚwięto Wojska Polskiego. Prezydent Świdnicy pod zardzewiałym pomnikiem o zdewastowanej armii [FOTO/VIDEO]