Strona główna 0_Slider 102. rocznica Bitwy Warszawskiej z kapryśną pogodą

102. rocznica Bitwy Warszawskiej z kapryśną pogodą [FOTO]

0

Świdnickie środowiska prawicowe z udziałem wojska, ministra rządu PiS, duchowieństwa i organizacji kombatanckich świętowały 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Trzecie już spotkanie przed kościołem pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy połączono z piknikiem wojskowym, a uczestników nie zniechęcił padający od czasu do czasu ulewny deszcz.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem “cudu nad Wisłą”, zakończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną. W tym roku mijają sto dwa lata od tego wydarzenia. Na szereg wydarzeń z tej okazji, a także przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego zaprosiło Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Uroczystościom towarzyszyła orkiestra wojskowa i wojskowa asysta, a na zakończenie zostały oddane salwy honorowe.

Uroczystość poprzedziła msza św., podczas której kazanie pełne odniesień do „wrogich ideologii” i czyhających zewsząd zagrożeń wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Wiceminister klimatu i środowiska w rządzie PiS i Solidarnej Polski Ireneusz Zyska odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Stwierdził, że szef rządu Zjednoczonej Prawicy miał uczestniczyć w uroczystościach, ale na drodze stanęły sprawy związane z sytuacją na Odrze. O rozgrywającym się dramacie drugiej co do wielkości rzeki w Polsce wiceminister klimatu poświęcił jedno zdanie, zaznaczając, że w wyławianiu martwych ryb biorą udział żołnierze.

Uroczystość uświetniła młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury im. Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy, Zespół „Jubilat” oraz „Mażoretki” ze Świdnicy, Zespół Góralski „Janicki”, zespół biesiadny „Olga” i zespół „Złote Nutki”. Widzowie brawami witali rekonstruktorów ze świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, którzy odtworzyli przyjazd marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z małżonką i ministrem Władysławem Grabskim. W postać marszałka nie po raz pierwszy wcielił się Zbigniew Curyl, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

Na piknikowych stoiskach prezentują się: Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Wojsko Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Zespół Archeologiczny z Wrocławia, Nadleśnictwo Świdnica, Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, PHU Arpol, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Muzeum Broni i Militariów. Stowarzyszenie rekonstruktorów przygotowało pokaz mody, a na głodnych czeka wojskowa grochówka, kiełbaski z grilla oraz pierogi przygotowane przez uchodźców z Ukrainy pozostających pod opieką Caritas Diecezji Świdnickiej. Przewidziano też atrakcje dla dzieci w postaci dmuchanych zjeżdżalni oraz zamków. Wydarzenie potrwa do godziny 19.00.

/red./
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułPo ataku byka doznał poważnych obrażeń. Pilnie potrzebna pomoc na operację kręgosłupa
Następny artykułMieszkańcy gminy Marcinowice dziękują za plony [FOTO]