Strona główna 0_Slider Widowiskowy pokaz gruzińskiego folkloru. Słynne zespoły „Batumi” i „Khorumi” wystąpiły na lodowisku...

Widowiskowy pokaz gruzińskiego folkloru. Słynne zespoły „Batumi” i „Khorumi” wystąpiły na lodowisku w Świdnicy [FOTO/VIDEO]

0

Spektakularny pokaz ludowego tańca i pieśni prostu z Gruzji dały słynne także poza granicami swojej ojczyzny zespoły „Batumi” i „Khorumi”. Artyści zaprezentowali świdnickiej publiczności swój najpiękniejszy narodowy folklor. Zachwycały barwne historyczne i ludowe stroje, niesamowite chorografie, chóralne głosy i kunszt wykonania całego spektaklu. Widowisko „Gruzińskie opowieści” zaprezentowane zostało 1 lipca w hali lodowiska Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Świdnicki pokaz był częścią Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury, który organizowany jest nieprzerwanie od sześciu lat przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wydarzenie realizowane jest w ramach współpracy samorządu województwa dolnośląskiego z regionem Adżarii ze stolicą Batumi nad Morzem Czarnym. Dzięki temu zarówno na ziemi gruzińskiej w Adżarii występowali polscy artyści ludowi, jak i na Dolnym Śląski prezentowały się gruzińskie zespoły.

Podczas tegorocznego Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury także świdnicka publiczność miała możliwość zobaczyć niezwykły koncert, a raczej spektakl zatytułowany „Gruzińskie opowieści”. Widowisko z nowym programem przygotowywanym na tegoroczne tournée wykonały najlepsze państwowe gruzińskie zespoły.

Na scenie w hali lodowiska zaśpiewało 15 solistów z Narodowego Chóru Adżarii „Batumi” – odnoszącego sukcesy także poza granicami swojej ojczyzny i występującego na licznych światowych festiwalach. Nie po raz pierwszy w Świdnicy przekonać się można było o unikalnej polifonii gruzińskich śpiewów, która w 2001 roku została uznana przez UNESCO za arcydzieło niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Śpiewy przeplatane były widowiskowym spektaklem tańca historycznego i ludowego. Najpiękniejszy narodowy folklor Gruzji wyrażony wspaniałym pokazem umiejętności tanecznych i oryginalną choreografią zaprezentował w barwnych strojach wielokrotnie nagradzany i występujący na międzynarodowych festiwalach Adżarski Państwowy Zespół Baletowy „Khorumi”.

Artystyczny program koncertu składał się z gruzińskich utworów tradycyjnych – ludowych. W tańcu zabrzmiały także melodie, które pochodzą ze starożytnych pieśni gruzińskich sięgających IX i X wieku n.e. W całości widowisko stworzyło wyjątkową atmosferę i nastrój Gruzji.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułZdarzenie drogowe na 35-tce w Świdnicy
Następny artykułZnaleziono kluczyki samochodowe