Strona główna 0_Slider Słodki wywiad w Światowym Dniu Czekolady

Słodki wywiad w Światowym Dniu Czekolady

0

Swoją karierę zaczynała jako lekarstwo i napój wykorzystywany do ceremonii religijnych, ale wraz z odkryciem jej dla Europejczyków, stała się przysmakiem uwielbianym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Redakcja Radia SoVo w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie wykorzystała przypadający dzisiaj Światowy Dzień Czekolady do sprawdzenia, jak powstają praliny i czekolady, wytwarzane w małej manufakturze.

Historia czekolady sięga dwóch tysięcy lat przed naszą erą, a pierwsi jej walory poznali mieszkańcy Ameryki Łacińskiej. To właśnie tam powstawały napoje do celów rytualnych i lekarstwa, a gdy ziarna trafiły w XVI wieku do Europy, napój zaczął ewoluować i przybierać postać stałą, czyli doskonale znanych tabliczek i pralinek.

Święto czekolady obchodzone jest 12 kwietnia i dzisiaj, 7 lipca. Okazję, by sprawdzić, jak powstają równe formy i gatunki tego smakołyku, wykorzystali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego w Mokrzeszowie przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Redakcja, która zaangażowana jest w projekt internetowej rozgłośni Radia SoVo, postanowiła wybrać się do małej firmy, wytwarzającej praliny i tabliczki czekolady w sposób rzemieślniczy. Na rozmowę zgodziła się manufaktura Czekolady z Krzeszowa.

Efektem wizyty jest rozmowa o tajnikach powstawania smakołyku, a także nagranie video, pokazujące sam proces produkcji.

Film i rozmowa zostały zamieszczone w internetowym Radiu SoVo.

/red./
Zdjęcia udostępnione przez WTZ w Mokrzeszowie

Poprzedni artykuł„Perła ukryta pośród kamienic”. Koncert, plenerowa wystawa i wykłady na 250-lecie poświęcenia kościoła św. Józefa
Następny artykułW piątek policyjna akcja na dolnośląskich drogach. Będą częściej kontrolować motocyklistów