Strona główna Wydarzenia Świdnica „Perła ukryta pośród kamienic”. Koncert, plenerowa wystawa i wykłady na 250-lecie poświęcenia...

„Perła ukryta pośród kamienic”. Koncert, plenerowa wystawa i wykłady na 250-lecie poświęcenia kościoła św. Józefa

0

W tym roku mija 250 lat od uroczystej konsekracji świdnickiego kościoła św. Józefa. Z tej okazji duszpasterze parafii zapraszają do udziału w uroczystościach.

Kościół zbudowano pierwotnie jako klasztorny dla sióstr urszulanek, które od 1700 roku przebywały w Świdnicy i zajmowały się nauczaniem dziewcząt. W latach 1711-1739 wykupiły one kilka kamienic mieszczańskich przy ul. Kotlarskiej, w miejsce których wznoszono od roku 1731 szkołę, kościół, klasztor i od 1831 roku przy ul. Budowlanej 8 – domek dla księdza kapelana. Budynki te były później wielokrotnie rozbudowywane – przywoływał świdnicki badacz historii Edmund Nawrocki w jednym z rozdziałów książki „Z dziejów Świdnicy”.

Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano 1 października 1754 roku. Projektantem kościoła był najprawdopodobniej zespół architektów krzeszowskich kierowany przez tamtejszego opata cystersów Benedykta Seidla. Budowę wykonywał Wacław Mattausch. Gotowy kościół poświęcił 19 czerwca 1766 roku. jeden z jezuitów świdnickich, a konsekrował go uroczyście 12 lipca 1772 r. biskup pomocniczy wrocławski Maurycy von Strachwitz – wyliczał.

Radujemy się uroczystością 250-lecia konsekracji naszego kościoła. Z całego serca pragniemy Was zaprosić do wspólnego przeżywania tych ważnych uroczystości. 12 lipca o 18.00 zapraszamy na nabożeństwo dziękczynno-błagalne w intencji powołań oraz na Mszę św. z udziałem kapłanów pochodzących z naszej parafii i niegdyś tu pracujących o 18.30. 15 lipca o godz. 18.00 podczas nabożeństwa pokutnego będziemy przepraszać Boga za grzechy i zaniedbania popełnione przez tak wiele lat, a o 18.30 Eucharystii przewodniczył będzie Przełożony Generalny naszego Zakonu o. Arnold Chrapkowski. Po Mszy św. odbędzie się koncert w wykonaniu: Marta Moneta (sopran), Jakub Moneta (organy), Katarzyna Szymko-Kawalec (skrzypce) oraz Mirosława Druzd (flet) – wyliczają paulini z Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin.

16 lipca o godz. 13.30 zapraszamy na otwarcie wystawy plenerowej na świdnickim rynku (przed wejściem do teatru) poświęconej naszemu pourszulańskiemu kościołowi i klasztorowi oraz na sesję historyczną w Muzeum Dawnego Kupiectwa, a o 18.00 na nabożeństwo dziękczynne, a po nim na Mszę św. pod przewodnictwem o. Samuela Pacholskiego, przeora Jasnej Góry. 17 lipca o godz. 12.00 podczas Eucharystii pod przewodnictwem bpa Marka Mendyka będziemy uwielbiać Boga za dar naszej świątyni oraz za wszystkich posługujących i modlących się w tym kościele pokoleń. Po Mszy św. wszystkich obecnych na wspólnej modlitwie zapraszamy na świąteczny obiad na dziedzińcu klasztornym – zachęcają duchowni.

Program wydarzeń jubileuszu 250-lecia konsekracji kościoła św. Józefa w Świdnicy

12.07.2022 – wtorek

  • 18.00 – nabożeństwo dziękczynno-błagalne w intencji powołań do życia kapłańskiego i zakonnego
  • 18.30 – Msza św. z udziałem kapłanów pochodzących z naszej parafii i niegdyś tu pracujących

15.07.2022 – piątek

  • 18.00 – nabożeństwo przebłagania za grzechy
  • 18.30 – Msza św. pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego Zakonu Paulinów O. Arnolda Chrapkowskiego
  • 19.30 – koncert muzyczny w wykonaniu: Marta Moneta – sopran, Jakub Moneta – organy, Katarzyna Szymko-Kawalec – skrzypce oraz Mirosława Druzd – flet. (Sanktuarium św. Józefa, ul. Kotlarska 19, Świdnica)

16.07.2022 – sobota

  • 13.30 – otwarcie wystawy plenerowej “Perła ukryta pośród kamienic – 250 lat historii kościoła św. Józefa w Świdnicy” (Rynek – przed wejściem do świdnickiego teatru)
  • 14:00 – sesja historyczna w Muzeum Dawnego Kupiectwa (Rynek 37, Świdnica). Prelegenci:
    • dr Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa – Średniowieczna zabudowa miejsca późniejszego klasztoru urszulanek;
    • s. dr Daria Klich OSU, Wrocław – Historia kościoła i klasztoru Urszulanek w Świdnicy;
    • ks. dr Stanisław Szupieńko, Legnica – Architektura, wystrój i wyposażenie kościoła św. Józefa w Świdnicy,
    • mgr Tomasz Jamróg, Świdnica – Powojenna historia pourszulańskiego klasztoru i kościoła w Świdnicy;
    • o. Dariusz Laskowski – Kościół Żywy: aktualna posługa duszpasterska paulinów w Świdnicy.
  • 18.00 – Nabożeństwo dziękczynne
  • 18.30 – Msza św. pod przewodnictwem o. Samuela Pacholskiego – przeora Jasnej Góry

17.07.2022 – niedziela

  • 12.00 – Msza św. pod przewodnictwem bpa Marka Mendyka
  • Po Mszy św. świąteczny obiad dla wszystkich parafian na dziedzińcu klasztornym

/Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułPrzejście w Zaułku Świętokrzyskim jeszcze nieotwarte, a już pomazane [FOTO]
Następny artykułSłodki wywiad w Światowym Dniu Czekolady