Strona główna 112 W piątek policyjna akcja na dolnośląskich drogach. Będą częściej kontrolować motocyklistów

W piątek policyjna akcja na dolnośląskich drogach. Będą częściej kontrolować motocyklistów

0

Letnie dni sprawiły, że na drogach pojawiło się więcej motocyklistów. W okresie wakacji dochodzi do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Dolnośląscy policjanci przeprowadzą w piątek akcję „Motocyklista”, ukierunkowaną właśnie na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników jednośladów.

Z roku na rok zwiększa się ilość motocykli na polskich ulicach. Jest to wygodny środek transportu, zwłaszcza w dużych miastach. Niebagatelne znaczenie ma również sama cena jednośladu oraz mniejsze zużycie paliwa, niż w samochodach. Jednak zwiększenie liczby motocykli wiąże się także ze zwiększoną ilością zdarzeń z nimi związanych. Co ważne, skutki wypadku na motocyklu są często o wiele poważniejsze, niż w wypadku z udziałem samochodu. Kierującego jednośladem nie chronią bowiem pasy, poduszki powietrzne czy sama karoseria pojazdu. Jedynie co może zapobiec urazom, a nawet śmierci, to odpowiednia odzież, czyli kurtka, spodnie, buty, rękawice, a przede wszystkim kask. Niestety, częsty widok, to osoby na motocyklach, które na sobie, zamiast specjalnego ubrania, mają krótkie spodnie, sportowe obuwie (a nawet zwykłe klapki!), koszulkę z krótkim rękawem i najtańszy chiński kask, często nawet niezapięty. Będąc w takim stroju, w przypadku upadku na jezdnię przy prędkości nawet 50 km/godz., ślady na skórze zostaną często do końca życia. Jeśli oczywiście będzie się miało szczęście i skończy się tylko na otarciach, a nie poważnych potłuczeniach, złamaniach, amputacjach, czy nawet śmierci – wskazuje Krzysztof Marcjan z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Warto też pamiętać, że motocyklista jest mniej widoczny dla pozostałych kierowców. Omijając czy wyprzedzając inny pojazd z dużą prędkością naraża przede wszystkim własne życie i zdrowie, gdyż kierujący pojazdami mogą go nie widzieć. Sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy. Dlatego też apelujemy do motocyklistów o dostosowanie prędkości do warunków ruchu, przestrzeganie przepisów, wzięcie pod uwagę również takich czynników jak: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdem, stres, zmęczenie, rutyna, charakterystyka trasy – podkreśla Marcjan.

Nie tylko do apeli chcą się ograniczać policjanci z dolnośląskiej drogówki. – Jutro funkcjonariusze w charakterystycznych białych czapkach, będą zwracać szczególną uwagę na motocyklistów oraz to, w jaki sposób stosują się do obowiązujących przepisów. Dlatego też kierowcy jednośladów mogą liczyć na częstsze niż zazwyczaj kontrole, które są po to, aby każdy z nich cało i zdrowo dotarł do celu. Raz jeszcze przypominamy, że niestosowanie się do przepisów, w tym przede wszystkim ograniczeń prędkości, to prosty sposób na doprowadzenie do wypadku, a co za tym idzie poważnych konsekwencji, ze śmiercią na drodze włącznie. Dlatego policjanci podczas jutrzejszych działań będą stosować wszystkie środki, mające na celu wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań z dolnośląskich dróg – dodaje funkcjonariusz komendy wojewódzkiej.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułSłodki wywiad w Światowym Dniu Czekolady
Następny artykułPark, najlepsze miejsce na balangę?